-Shëndeti

1.9 mln € trajtim,vajza 6-muajshe shpëton me kurën më të shtrenjtë në botë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:12 - 06/12/20 |
Opi Nion

Në spitalin pediatrik Santobono në Napoli, një vajzë më pak se gjashtë muajshe me atrofi muskulore kurrizore (SMA) iu nënshtrua një terapie gjenike jashtëzakonisht inovative , sipas burimeve të spitalit, e autorizuar në Evropë majin e kaluar dhe në Itali më 17 nëntor.

Atrofia muskulore kurrizore e tipit 1 është një sëmundje shumë serioze neuromuskulare gjenetike që ndodh menjëherë pas lindjes dhe shkakton dobësim të vazhdueshme të muskujve që dëmton frymëmarrjen dhe gëlltitjen, duke çuar në vdekje brenda 2 viteve.

Mjekimi i kryer në Santobono në Napoli, i konsideruar më i shtrenjti në botë me një çmim 1.9 milion euro për një trajtim të vetëm, korrigjon problemin gjenetik, duke lejuar frenimin e plotë të sëmundjes./Opinion.al

Pas