-Kulturë

Le Figaro (1929)/ Sëmundja e stomakut e Mbretit Zog, pasojë e punës së tij


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:08 - 06/12/18 |
el ida

Nga Aurenc Bebja*, Francë

“Le Figaro” ka botuar, të hënën e 14 janarit 1929, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me gjendjen shëndetësore të mbretit Zog:

 

Gjendja shëndetësore e mbretit të Shqipërisë

Tiranë, 13 janar.

Mbreti Zog, i cili për njëfarë kohe ka vuajtur nga një sëmundje e lehtë në stomak, është ekzaminuar nga dy mjekë vjenezë, specialistë të sëmundjeve të brendshme, Zotërinjtë Richard Bauerxet dhe Holzknecht.

Këta të dy kanë deklaruar se kjo sëmundje e stomakut vinte si pasojë e punës së konsiderueshme të realizuar nga sovrani dhe mungesës së ushtrimit (fizik) prej tij.

 

Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania, https://www.darsiani.com/la-gazette/le-figaro-1929-semundja-e-stomakut-e-mbretit-zog-si-pasoje-e-punes-se-konsiderueshme-te-realizuar-prej-tij/

Pas