Life Style

E kaluara sekrete e Frank Sinatrës dhe lidhja e tij me mafianBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:49 - 29/01/23 |
Opi Nion

Kushdo mund ta konsiderojë Frank Sinatra-n një nga personazhet më të famshëm të shekullit të 20-të, të paktën në Shtetet e Bashkuara. Një burrë me një emër kaq popullor ishte i preferuar jo vetëm nga shumë gra, por edhe nga mafia.

Personat e famshëm në fillim të shekullit të 20-të ishin shumë formalë, që do të thotë se ata shpesh krijonin marrëdhënie me organe qeveritare, si dhe me njerëz të rëndësishëm nga pjesë të ndryshme të shoqërisë.

Nga ky socializim, ata jo vetëm fitojnë një sasi të madhe njohurish të vlefshme, por edhe aftësinë për të krijuar lidhje të reja të vlefshme.

Frank e filloi karrierën e tij si këngëtar në vitin 1935 me shpresën se një ditë do të bëhej yll. Pesë vite më vonë, në vitin 1940, ai u bë aq i famshëm sa e gjithë Amerika donte të dëgjonte zërin e tij.

Megjithatë, Amerikës i duheshin burra për luftë, dhe sado i famshëm të jesh, duhej të mbaje një armë dhe të shkoje të luftoje për vendin tënd. Sinatra ishte në kulmin e karrierës së tij, ai nuk donte të shkonte në luftë dhe të humbiste të gjitha duke u vrarë.

Prandaj ai i ofroi një mjeku 40,000 dollarë (nëse marrim parasysh inflacionin që do të ishte 743,965.71 dollarë sot) për një raport mjekësor, duke deklaruar se ai nuk ishte i aftë për të shkuar në luftë.

Kjo është ajo që tërhoqi vëmendjen e FBI-së, pasi dukej se ishte një person me shumë ndikim. Megjithatë, ata nuk ishin aq të interesuar për mënyrat e tij për t’i shpëtuar regjistrimit, por më shumë për marrëdhëniet e tij me mafian. Edhe pse Sinatra pretendoi se ai kurrë nuk u përfshi me mafian, FBI ka të dhëna të takimit të tij me Sam Giancana, një udhëheqës nga mafia e Çikagos.

Sinatra u takua me Giancanan në fillim të viteve 1950 kur ai filloi të këndonte në klubin e tij. Me kalimin e viteve, ata u afruan edhe më shumë me njeri tjetrin, por Sinatra nuk e dinte në atë kohë se Giancana kishte plane të mëdha për të dhe plane akoma më të mëdha për veten e tij.

Sinatra u njoh me John F. Kennedy përpara mandatit të tij si president. Në vitin 1961, kur Kennedy u bë Presidenti i 35-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Giancana donte të takonte Kenedin, kështu që Sinatra i prezantoi ata.

Thuhet se Kennedy dhe Giancana po punonin për një plan për të vrarë Fidel Kastron, megjithatë këto janë vetëm thashetheme. Megjithatë, Frank nuk ishte vetëm në marrëdhënie të mira me Sam Giancana-n, por edhe me shumë mafiozë të tjerë, si Joseph dhe Charles Fischetti, të njohur si vëllezërit famëkeq Fischetti nga Çikago, të përfshirë në lojëra të paligjshme të fatit.

Ai ishte i përfshirë edhe me mafian në Detroit. FBI kishte raportuar takime mes Sinatra dhe Vito Giacalone, madje kishte një kohë kur Anthony dhe Vito Giacalone e morën Sinatrën nga aeroporti.

FBI e vëzhgoi Sinatra për më shumë se 40 vite në një moment madje e pyeti nëse donte të bëhej hetues, një kërkesë të cilën Sinatra e refuzoi. Nuk kishte asgjë për të fshehur për Sinatrën pasi ai u shfaq në shumë revista dhe madje edhe në gazeta në foto me mafiozët e famshëm të viteve 1950 dhe 1960.

FBI priti në heshtje që Sinatra të bënte një lëvizje të gabuar me të ashtuquajturit miqtë e tij. Në një moment, FBI mendoi se Sinatra po bashkëpunonte me komunistët në Luftën e Ftohtë./ History of Yesterday

Bota

Sulmohet me dron fabrika e armëve në IranBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:39 - 29/01/23 |
Opi Nion

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Iran, aty ku dyshohet se është sulmuar me dron një fabrikë armësh në qytetin qendror të Isfahanit.

“Një shpërthim ka ndodhur në një objekt ushtarak në Isfahan, por fatmirësisht nuk ka viktima”, ka thënë Jan-Nesari, nënkryetar i sigurisë në Isfahan. Më vonë, agjencia shtetërore e lajmeve IRNA raportoi se shpërthimi ka ndodhur si pasojë e një sulmi me dron. “Pati një sulm të pasuksesshëm kundër një kompleksi industrial të Ministrisë së Mbrojtjes. Sistemi i mbrojtjes ajrore arriti të shkatërronte dy dronë të tjerë. Për fat të mirë, ky sulm i pasuksesshëm nuk lëndoi askënd, por shkaktoi dëme të vogla në tarracën e ndërtesës, raportoi IRNA duke cituar Ministrinë e Mbrojtjes të Iranit.

Për këtë rast, Reuters, teksa citoi një zyrtar amerikan, i cili nuk pranoi të identifikohej, thotë se pas sulmit me dronë dyshohet të ketë qenë Izraeli, edhe pse ky i fundit nuk ka pranuar të komentojë deri tani ngjarjen. Në anën tjetër, zëdhënësi i Pentagonit, Patrick Ryder, mohoi kategorikisht që Amerika të kishte lidhje me këtë ngjarje.

Ndërkohë, ministri i Jashtëm i Iranit, Hossein Amirabdollahian, e vlerësoi ngjarjen si një sulm frikacak që synon të krijojë pasiguri në Iran.

Kjo ngjarje vjen në një kohë tensionesh midis Iranit dhe Perëndimit mbi aktivitetin bërthamor të Teheranit dhe furnizimin e tij me armë, duke përfshirë edhe “dronë kamikazë” me rreze të gjatë, për luftën e Rusisë në Ukrainë, por edhe pas muajsh protestash të forta kundër qeverisë në vend.

InstaBIZ

VIDEO/ Monika Kryemadhi i bën premtimin romantik Ilir MetësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:31 - 29/01/23 |
Opi Nion

Monika Kryemadhi ishte e ftuara e drejtueses Luana Vjollca, në spektaklin nën autorësinë dhe moderimin e saj, “Zemër Luana”, në Televizionin Klan. Si asnjëherë më parë do të shohim një Monika shumë ndryshe, e cila ka vendosur të jetë plot alegri e të shijojë spektaklin.

Menjëherë pas sfidës së parë, për të fituar më shumë pikë në lojë, të ftuarit u vendosën para dënimit të parë, ku duhet t’i bënin partnerit të tyre të zemrës një premtim dashurie.

E para që mori përsipër të bëjë premtimin ishte Monika, e cila menjëherë i rreshtoi disa premtime si: “Nuk do heq dorë nga zgjedhjet, nuk do largohem nga partia…” Por autorja i rikujtoi se duhej dedikim dashurie dhe Kryemadhi i dërgoi një mesazh mjaft emocionues bashkëshortit, ku i tha se pas fëmijëve, vjen Iliri në zemrën e saj./ Tv Klan

Bota

Erdogan: Turqia mund të shqyrtojë anëtarësimin e Finlandës në NATO para SuedisëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:22 - 29/01/23 |
Opi Nion

Mes tensioneve në rritje me Stokholmin presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dha sinjale të dielën se Ankaraja mund të bjerë dakord që Finlanda të anëtarësohej në NATO para Suedisë.

“Ne mund të dërgojmë mesazhe të ndryshme lidhur me anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO dhe Suedia mund të befasohet nga mesazhi ynë. Por, Finlanda nuk duhet të bëjë të njëjtat gabime që bëri Suedia”, tha zoti Erdogan gjatë një fjalimi televiziv të dielën.

Suedia dhe Finlanda aplikuan për anëtarësim në NATO pas fillimit të agresionit rus në Ukrainë vitin e kaluar dhe kanë nevojë për mbështetjen e të gjitha vendeve anëtare të aleancës ushtarake. Turqia dhe Hungaria ende nuk e kanë ratifikuar kërkesën e Suedisë dhe Finlandës për anëtarësim në NATO.

Turqia thotë se Suedia strehon militantë kurdë të Partisë Punëtore të Kurdistanit (PKK), të cilët kanë marrë pjesë në kryengritjen e armatosur kundër shtetit turk më 1984. PKK është një parti e paligjshme në vend.

“Ne kërkuam nga Suedia ekstradimin e 120 terroristëve nga vendi i tyre. Nëse ata nuk ekstradohen, atëherë na vjen keq për këtë”, tha Presidenti turk duke iu referuara marrëveshjes së vitit të kaluar me Suedinë dhe Finlandën për anëtarësimin e tyre në NATO.

Turqia pezulloi bisedimet e anëtarësimit në NATO me Suedinë dhe Finlandën javën e kaluar pas një proteste në Stokholm gjatë së cilës një politikan i ekstremit të djathë, dogji një kopje të Kuranit.

Kryeministri suedez Ulf Kristersson tha se vendi i tij dëshiron të rikthehet në dialogun me Turqinë, por ministri i jashtëm turk Mevlut Cavusuglu tha të enjten se rifillimi i bisedimeve ishte i pakuptimtë.

Zoti Cavusuglu gjithashtu tha se nuk kishte asnjë “ofertë për të shqyrtuar anëtarësimin e ndarë të Suedisë dhe Finlandës në NATO.”/ VOA

InstaBIZ

Marc Anthony martohet për herë të katërt, në krah një 23-vjeçareBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:01 - 29/01/23 |
Opi Nion

Marc Anthony është martuar për herë të katërt të shtunën kur shkëmbeu betimet me partneren e tij Nadia Ferreira.

Këngëtari 54-vjeçar dhe 23-vjeçarja, ish kandidate për Miss Universe lidhën kurorë pas tetë muajsh fejesë. Ceremonia u bë në Muzeun Perez Art në Miami.

Në dasmë munguan ish-bashkëshortja e Marc-ut, Jennifer Lopez, bashkëshorti i saj Ben Affleck dhe as binjakët që ata kanë bashkë 14-vjeçarët, Emme dhe Max.

Legjenda e futbollit David Beckham ishte i pranishëm si një nga miqtë më të mirë të dhëndrit ndërsa ndër të ftuarit e tjerë ishin këngëtari kolumbian Maluma.

Sport

Albiona Agolli, kampione e Europës në “Jiu-Jitsu”Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:51 - 29/01/23 |
Opi Nion

Shqiptarja Albiona Agolli është shpallur kampione e Europës në Paris në “Jiu-Jitsu”.

“Luftëtarja” e “Tirana MMA Center – Mixed Martial Arts Albania” garoi në kategorinë 58 kilogramë, aty ku mposhti të gjitha rivalet e saj.

Megjithatë, Agolli nuk u ndal këtu, por shkoi edhe më tej. Ajo garoi edhe në kategorinë pa kufizim peshe, aty ku doli e 3-ta, duke fituar 2 ndeshje dhe humbur në gjysmëfinale me pikë ndaj një kundërshtareje 20 kilogramë më të rëndë.

“Albiona Agolli del Kampione Europiane ne Paris!!! Ajo finalizoi të gjitha kundershtaret në kategorinë e saj -58kg dhe bëhet kampionja e tretë europiane nga sportistet e Tirana MMA Center – Mixed Martial Arts Albania ne 10 vjet qe jemi krijuar!

Albiona garoi dhe ne absolute (pa kufizim peshe) dhe gjithashtu doli e 3-ta duke fituar 2 ndeshje dhe humbur ne gjysmë finale me pike me nje kundershtare 2 koke me te gjate e 20kg me te rende! Krenare me Albionen”, shkruan në rrjetet sociale klubi “Tirana MMA Center – Mixed Martial Arts Albania”.

Kronikë

Përfshihet nga flakët një makinë në TiranëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:28 - 29/01/23 |
Opi Nion

Një automjet u përfshi nga flakët këtë të diel në kryeqytet. Në një informacion paraprak, policia thotë se ngjarja ndodhi në Unazë të Re.

Si pasojë e flakëve, mjeti që ishte në pronësi të një personi me iniciale N. L., është djegur pjesërisht. Nga zjarri ka vetëm dëme materiale.

Sa i përket shkaqeve, policia thotë se grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon për përcaktimin e rënies së zjarrit.

Kryesore

Zgjedhjet/ Grupi Alibeaj në PD dorëzon në KQZ listën e anëtarëve të KZAZBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:14 - 29/01/23 |
Opi Nion

Grupimi “Alibeaj” ka dorëzuar listën e anëtarëve të KZAZ. Ka qenë deputeti i PD Gazment Bardhi që ka dorëzuar në KQZ listën e plotë të anëtarëve dhe sekretarëve të KZAZ për zgjedhjet vendore të 14 Maj.

Të premten Partia Demokratike e drejtuar nga Sali Berisha dorëzoi në KQZ listën me komisionerët e KZAZ-ve për zgjedhjet e 14 majit.

Kjo lëvizje e Berishës erdhi pak ditë pasi Komisioneri Ilirjan Celibashi, theksoi se ai do të njohë si përfaqësues të PD-së vetëm atë që do të njohë Gjykata.

Një ditë më pas, kërkesat në KQZ i depozituan edhe Partia Socialiste dhe Partia e Lirisë.

Përzgjedhja e komisionerëve në Komisionet Zonale të Administrimit Zgjedhor do të jetë çështja e parë që do të ballafaqojë Sali Berishën me Enkelejd Alibeajn për zgjedhjet e 14 majit.

Sipas shortit të hedhur në KQZ komisionet Zonale të Administrimit Zgjedhor me numër çift do t’i drejtojë Partia Socialiste, dhe ato ato me numër tek Partia Demokratike. Ndërkohë anëtarët e KZAZ-ve do të ndahen 2 PS, 2 PD, 1 PSD dhe 1 anëtar nga Partia e Lirisë.

Data 6 mars është afati i fundit kur partitë dhe koalicionet zgjedhore mund të regjistrohen për të marrë pjesë në zgjedhjet lokale të 14 majit.

Kronikë

Aksident në Vlorë, plagosen tre personaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:54 - 29/01/23 |
Opi Nion

Tre persona kanë mbetur të plagosur në një aksident të ndodhur mbrëmjen e sotme në në aksin rrugor Vlorë-Kotë.

Policia informon se  shtetasi K. K., 51 vjeç, duke drejtuar automjetin tip “Benz”, dyshohet se ka humbur kontrollin dhe si pasojë ka dalë nga rruga.

51-vjeçari, së bashku me 2 pasagjerët që udhëtonin me të, shtetasit T. M, dhe L. M, ndodhen në spitalin e Vlorës, nën kujdesin e mjekëve.

Në vendngjarje ndodhet grupi hetimor, i cili po kryen veprimet e mëtejshme në lidhje me sqarimin e rrethanave të aksidentit.

Rajoni

Analistët serbë për rrezikun nga nacionalistët në rast marrëveshjeje me KosovënBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:29 - 29/01/23 |
Opi Nion

Ekspertët serbë të zhvillimeve politike thonë se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç mund të përballet me reagime të ashpra dhe të rrezikshme pasi ka pranuar propozimin evropian për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën.

Ata pohojnë se reagimet janë pasojë e retorikës anti-perëndimore të përdorur prej vitesh nga vetë presidenti serb. Sidoqoftë, analistët me të cilët bisedoi kolegu Artan Haraqija vlerësojnë se politika serbe nuk ka një figurë më të fuqishme se sa Vuçiç që të përballet me këto reagime dhe pranimi i propozimit evropian mund ta nxjerrë atë fitues në nivel ndërkombëtar.

Pranimi i propozimit evropian për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë – Serbi nga presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, përbën një ndryshim të madh të politikave të tij nacionaliste, thanë për Zërin e Amerikës analistët, Maja Pishçeviç, eksperte nga Beogradi e Këshillit të Atlantikut dhe gazetari Boshko Jakshiç.

 “Kemi ardhur deri te pika kur duhet të pyesim, çfarë duam dhe çfarë mund të bëjmë në lidhje me Kosovën? Gjithmonë kam vlerësuar se konflikti duhet shmangur… Vlerësoj se është e rëndësishme të kërkojmë zgjidhje kompromisi”, tha presidenti serb në fillim të konferencës së 23 janarit ku në mënyrë jo të drejtpërdrejtë pranoi propozimin që u bë i njohur si nisma franko-gjermane.

Sipas presidentit serb, propozimi përfshin edhe pikën sipas së cilës Serbia nuk duhet të pengojë Kosovën të anëtarësohet në organizata si Këshilli i Evropës, NATO dhe me gjasë edhe OKB.

 “Situata në të cilën është tani zoti Vuçiç është një lloj bumerangu. Atmosfera dhe mjedisi, që në masë të madhe është krijuar nga vetë zoti Vuçiç, e armiqësoi Serbinë me Perëndimin dhe tani është vetë ai që duhet të merret me këtë problem. Mendoj se kjo mund të jetë e rrezikshme”, tha për Zërin e Amerikës zonja Pishçeviç.

Qëndrim të njëjtë ka edhe gazetari, Boshko Jakshiç.

“Anëtarët e partisë së tij dhe këtu po flas për 700 000 anëtarë, që presidenti e përmend shpesh me krenari, tani janë në gjendje shoku dhe të hutuar: si ka mundësi që ai i cili u mësonte atyre se Kosova është pjesë e Serbisë, tani po ndryshon politikën e tij. Atij do t’i duhet kohë për të qetësuar këtë gjë. Nëse ai nënshkruan marrëveshje për Kosovën, kjo do të ishte një lloj drejtësie kozmike që ai i cili aktivisht e krijoi problemin e Kosovës, tani duhet ta zgjidhë atë” tha gazetari serb, Boshko Jakshiç.

Ky vendim, marrë parasysh qëndrimet e ashpra ndër vite të presidentit serb, që mbështetet në përkrahjen ruse në qasjen ndaj Kosovës, dukej i pamundur deri më 23 janar.

Serbia kurrë nuk ka bërë dhe nuk do bëjë diçka të dëmshme për interesat e Federatës Ruse”, tha presidenti serb pas takimit me kryediplomatin rus, Sergei Lavrov në Beograd më 2018.

Dy vjet më vonë presidenti serb nuk la asnjë dyshim se ishte i gatshëm t’i thoshte jo integrimit në BE nëse i kërkohej ta njihte Kosovën dhe ta lejonte atë të bëhej anëtare e OKB-së.

“…Që të jem i qartë, përgjigja jonë do të jetë ‘jo'”,tha udhëheqësi serb në Beograd në qershorin e vitit 2020.

Presidenti Vuçiç i ka qëndruar besnik Moskës edhe pasi Rusia nisi agresionin e saj në Ukrainë.

Fjalimi i tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në shtator të vitit të kaluar ishte pothuajse i tëri një sulm ndaj perëndimit.

“Shumë në këtë sallë kanë probleme me respektimin e integritetit territorial të Serbisë. Doni ta dini pse? Sepse ata e kanë pushtetin në duart e tyre dhe në sytë e tyre, ne jemi të vegjël dhe të dobët”, tha presidenti serb.

Perëndimi nuk e ka ndëshkuar dualizmin e politikës së Aleksandër Vuçiçit, që njëkohësisht kërkon integrimin në BE, por edhe ruajtjen e marrëdhënieve të mira me Moskën. Jo rrallë herë kjo interpretohej si çështje që kishte adresë vetëm votuesin serb. Dhe, votuesi serb dëgjonte me vëmendje.

Serbia është ndër vendet e rralla ku mijëra veta kanë protestuar më se njëherë në përkrahje të Moskës pas agresionit rus në Ukrainë. Qëndrimet pro-ruse në Serbi kanë shkuar aq larg, sa ato i janë kthyer kundër edhe vetë zotit Vuçiç, kur ai bënte përpjekje që të shkëputej sadopak nga lidhjet me Rusinë.

 “Unë erdha në këtë tubim… për të mbështetur Rusinë, duke kundërshtuar edhe veprimet e autoriteteve të Beogradit, të cilët morën vendimin e turpshëm për të votuar kundër Rusisë në Kombet e Bashkuara”,tha Mladen Obradoviç, një protestues serb pro rus në muajin prill të vitit 2022.

Me gjithë shqetësimet, analistët serbë besojnë se Aleksandër Vuçiç mund ta përballojë me sukses reagimin e ashpër që mund të ndodhë në rast të një marrëveshjeje me Kosovën. Zonja Pishçeviç, përmend një mori mediash që kontrollohen nga presidenti serb dhe tani, thotë ajo, po vërehen sinjale të vogla se gjuha e përdorur prej tyre po ndryshon.

 “Është hera e parë pas shumë kohësh që shoh shtypin duke folur për nevojën e vendit tonë për t’u kthyer nga perëndimi. Shumë prej tyre nuk e thonin këtë në të kaluarën. Më së shumti publikonin kritika për presionin që i behej Serbisë dhe se perëndimi nuk i mban premtimet”, vlerëson për Zërin e Amerikës, Maja Pishçeviç.

“Nëse zoti Vuçiç e zgjidh problemin, mendoj se ai mund të vazhdojë lehtësisht të jetë një nga autokratët e preferuar të Evropës, siç e cilësoi dikur Angela Merkel (ish kancelarja e Gjermanisë). Nëse presidenti Vuçiç tregon gatishmëri, siç edhe duket, për marrëveshje atëherë ai mund të dalë nga kjo situatë si fitues në nivel ndërkombëtar. Por, jo një fitues në skenën vendore. Kritikat tani kanë filluar, do të ketë shumë armiq nga brenda. Pyetja është, pse zoti Vuçiç, i cili vetë është krijuesi i një politike dhe atmosfere të tillë në Serbi, po bën këtë kthesë të madhe tani?”, pyet gazetari serb, Bosko Jakshiç.

Analistët serbë thonë uniteti i perëndimit i treguar në Prishtinë dhe Beograd, nga tri shtetet më të fuqishme të BE-së, Gjermania, Franca dhe Italia me përkrahjen e Uashingtonit, nuk i ofron më mundësi për manovrime asnjërës palë, pasi pasojat janë të qarta, një gjë që e pranoi publikisht edhe presidenti serb.

“Që në fjalinë e dytë më është thënë, duhet ta pranoni këtë plan. Nëse nuk e pranoni, procesi i negociatave për integrim evropian do ndërpritet. Së dyti, do ndërpriten dhe tërhiqen investimet e huaja dhe me të gjitha masat gjithëpërfshirëse politike dhe ekonomike që do ndërmerren, do t’i bëhen dëme të mëdha Republikës së Serbisë. Kjo më është përsëritur tre herë”, tha presidenti Vuçiç më 23 janar.

“Shqetësimi im është kur dëgjoj opozitën duke thënë se nuk duam ta mbështesim zotin Vuçiç sepse, tani, kur ai ndodhet përballë kësaj zgjedhjeje të vështirë ka dëshirë ta ndajë përgjegjësinë dhe barrën me ne. Unë mendoj se kjo është e gabuar. Pranimi i këtij propozimi nuk është përkrahje për zotin Vuçiç. Ajo do të ishte një PO për të ardhmen e Serbisë. Ne kemi humbur mijëra të rinj të shkolluar vetëm gjatë vitit të kaluar. Largimi i trurit nga vendi është tejet i rrezikshëm. Pranimi i propozimit është PO edhe për dhjetëra mijëra serbët e Kosovës”, tha Pishçeviç.

“Ndryshe nga opozita, përfshirë atë pro-evropiane unë nuk kam asgjë kundër që ai ta zgjidhë problemin. Kushdo që e zgjidh atë shpëton Serbinë, Kosovën dhe ndoshta tërë rajonin, shpëton unitetin evropian, që është i nevojshëm për t’u përballur me Rusinë. Me një marrëveshje për Kosovën, Serbia mund të zvogëlojë kapacitetin shantazhues të Rusisë, sepse në Moskë e përdorin Kosovën gjatë gjithë kohës, duke u paraqitur si mbështetës të integritetit territorial të Serbisë”, vlerëson gazetari Boshko Jakshiç.

Analistët serbë thonë se trysni e ngjashme nga perëndimi është bërë edhe ndaj Prishtinës. Por, sfida e kryeministrit Kurti, sidomos me themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe për çfarë ai është kritikuar sidomos nga Uashingtoni, nuk është sfidë më e madhe se sa ajo me të cilat përballet presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, i cili, sipas tyre, duhet të bëjë kompromis me diçka që shkon në kundërshtim me të paktën dy dekada të të bërit politikë në Beograd, ku Kosova vazhdon të trajtohet si pjesë e pandashme e Serbisë./ VOA

Bota

Ekuipazhet ukrainase të tankeve mbërrijnë në Britani për stërvitjeBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:14 - 29/01/23 |
Opi Nion

Ekuipazhet ukrainase të tankeve kanë mbërritur në Britani të Madhe për të filluar stërvitjet e tyre.

Kështu tha ministria Britanike e Mbrojtjes më 29 janar, dhe kjo vjen vetëm disa ditë pasi Britania dhe vendet e tjera të NATO-s premtuan më shumë se 130 tanke për Ukrainën.

“Mbretëria e Bashkuar do t’i ofrojë Ukrainës tanke Challenger 2 së bashku me vendet partnere globale – duke demonstruar ndërkombëtarisht mbështetjen për Ukrainën”, shkroi ministria në Twitter të dielen.

Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania ranë dakord javën e kaluar për t’i dërguar Ukrainës tanke Abrams dhe Leopard 2, ndërsa Mbretëria e Bashkuar më herët në janar tha se do t’i dërgojë Kievit 14 tanke Challenger 2.

Gjermania lejoi gjithashtu vende të tjera, si Norvegjia dhe Polonia, t’i dërgonin tanket e tyre Leopard 2 të prodhimit gjerman në Ukrainë.

Polonia tha se do të sigurojë 60 tanke të tjera për Ukrainën, përveç 14 tankeve Leopard 2 të prodhimit gjerman që ajo ka premtuar tashmë.

Autoritetet ukrainase kanë thënë vazhdimisht se atyre u nevojiten 300 tanke ndërsa përpiqen të dëbojnë forcat ruse nga territori i tyre.

Rusia ka shumë më shumë tanke se Ukraina, por modelet e tyre janë inferiore në disa aspekte kyçe ndaj modeleve perëndimore.

Si Rusia ashtu edhe Ukraina pritet të nisin ofensiva në javët e ardhshme, me tanke që pritet të luajnë një rol jetik në ato beteja, thanë ekspertët.

Ndërkohë, luftimet në vijën e frontit mbeten intensive, veçanërisht në rajonin lindor të Donjeckut, me beteja të mëdha në Vuhledar dhe Bahmut, një qytet që është rrafshuar nga bombardimet e përsëritura të artilerisë ruse.

Kreu i administratës ushtarake rajonale të Donjeckut, Pavlo Kyrylenko, tha më 29 janar se katër persona u vranë dhe 17 të tjerë u plagosën në sulmet ruse në Bahmut dhe Kostyantynivka një ditë më parë.

Në provincën jugore të Hersonit, autoritetet thanë se sulmet ruse shënjestruan infrastrukturën civile në distriktin Beryslav gjatë 24 orëve të fundit, duke dëmtuar disa shtëpi dhe ndërtesa fermash. Pushtimi rus i Ukrainës ka nisur më 24 shkurt./ REL

Aktualitet

“Lekët i dua si vdekja”, burri rrëzon deklaratën e gruas me një puthje të ëmbëlBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:02 - 29/01/23 |
Opi Nion

Seanca e “Shihemi në Gjyq” ka mbërritur drejt fundit dhe ndërmjetësja e rubrikës së “E diela shqiptare” në Tv Klan, Eni Çobani po negocion një marrëveshje mes çiftit. Paratë që Nikola Zharri, shoku i Visit ka ndaj tij, të cilat u zbuluan nga Eriselda nga dyshimet për tradhti prej burrit të saj, do të vijojnë të ndiqen si çështje nga Çobani që deri më tani ka mundur të marrë një pjesë të pagesave.

Këto pagesa kanë shkuar për shtëpinë e çiftit që pret të finalizojë blerjen e saj, për të cilën deri më tani ka kontribuar më së shumti familja e Eriseldës. Me ndërhyrjen e ndërmjetëses, Eriselda bie dakord që edhe nëse do ketë vështirësi për marrjen e këtyre parave, ajo do ta marrë sërish Visin në shtëpi sepse e ka përzënë. Në këtë moment, ndërhyn Visi dhe thotë se me apo pa borxhin, ai sërish do ta paguajë shtëpinë e tyre por kjo deklaratë nxit një kundërshtim nga Eriselda.

Visi: Unë do punoj, ndoshta ato lekë nuk na hyjnë në punë tani për punën e shtëpisë, por unë atë shtëpi do ta paguaj se kam dhënë premtimin.

Eriselda: Po pra, me ça do paguash ti ore? Ku ke lekë? Me ça do paguash?

Visi: Shtëpinë pra do paguaj.

Eriselda: Me ca do paguash pra? Unë po i bëj thirrje Kolit për lekët, ti thua do e paguash ti. Ti s’ke lekë ore, ça do paguash ti?

Visi: A do punoj unë?

Eriselda: Bëji thirrje Kolit ore!

Visi: Thirrje Kolit i kam bërë unë, ndaj erdha këtu dhe i bëj prapë thirrje që lekët…

Eriselda: Unë lekët i dua si vdekja! Si vdekja! Kur të vdes unë, atëherë ai do thojë s’do të të japë lekët. Do ta shikojë Eriseldën tani ai që të gënjente ty! A është i vetëdijshëm për borxhin ai? Të marrë kredi!

Visi: Është shumë i vetëdijshëm se i ka pranuar të gjitha.

Eriselda: Të marrë kredi dhe mua të më kthejë lekët se pastaj…

Visi: Nuk më intereson se çfarë merr ai.

Eni Çobani: Eriselda, meqenëse je aty…

Ardit Gjebrea: Jepi një përqafim Visit. (Eriselda largohet) Jo, jo Iku me vrap.

Eni Çobani: Po si atëherë? Atëherë nuk zgjidhëm gjë. Në qoftë se ju të dy s’u përqafuat, për mua nuk është zgjidhje. Nuk do vëmë përpara zgjidhjen e parave përpara dashurisë.

Visi: Unë i bëj thirrje Nikola Zharrit që lekët brenda muajit unë i dua.

Eni Çobani: Po lëri lekët mo, shiko Eriseldën tani. Me Eriseldën çfarë do bësh?

Visi: S’po bindet Eriselda. S’po na bindet. Hajt se po e marr unë. Po vete unë ta marr.

Eriselda lë mënjanë qëndrimin e saj dhe shkon drejt Visit, i cili e puth në ballë./Tv Klan

Aktualitet

Shoku nuk i lan borxhin, gruaja e përzë nga shtëpia: Pa më sjellë paratë nuk ke kthim!Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:38 - 29/01/23 |
Opi Nion

Një borxh prej 10 mijë Eurosh që një mik i ka bashkëshortit të saj ka sjellë një çift në “Shihemi në Gjyq”. Eriselda, e zbuloi këtë borxh që në fakt është dhënë kohë përpara se ajo të njihej me Visin dhe tani pyet bashkëshortin pse nuk ia ka treguar më parë pasi fillimisht dyshoi se e tradhtonte.

Visi i thotë se nuk ka dashur ta shqetësojë për një çështje të tillë dhe se dashuria e tij nuk duhet të vihet në dyshim nga ana e saj sepse ai u kthye nga emigracioni vetëm për të dhe çdo përpjekje e tij i kushtohet jetës së tyre.

Megjithatë, Eriselda ngul këmbë në të sajën dhe i kërkon që t’i marrë mbrapsht paratë që i ka borxh shoku i tij, Nikola Zharri sepse janë pagesa e mbetur e shtëpisë së çiftit. Kjo shtëpi, e prenotuar prej tyre dhe që është blerë me një kontribut të madh nga familja e Eriseldës dhe kursimet e Visit, është shqetësimi më i madh i çiftit. E gjithë kjo situatë e krijuar mes tyre e ka bërë Eriseldën ta përzërë Visin nga shtëpia.

Eriselda: Unë do ta ndaj, e kam vendosur, do ta ndaj këtë vit. Në qoftë se nuk më sjell kusurin.

Eni Çobani: Si e ke vendosur që do ta ndash ti?

Eriselda: Po, po do ta ndaj. A i erdhi mirë zotërisë kur erdhi i mori lekët e tua, i bëri rrush e kumbulla? A i erdhi mirë atij?

Visi: Po i mori ai, i bëri rrush e kumbulla.

Eriselda: Ku e ke shokun tani ti re?

Visi: Ku e kam shokun?

Eriselda: Ku e ke pra?

Visi: Për atë kam ardhur edhe unë, të gjej të drejtën.

Eriselda: A do blejmë shtëpi?

Visi: Po, normal.

Eriselda: Ti e di shumë mirë si është jeta në Shqipëri.

Visi: E di si është jeta në Shqipëri.

Eriselda: Mua ato lekë më bëjnë punë se nuk më lë pronari të futem në shtëpi.

Visi: Po, është e vërtetë zonja Eni sepse ne kemi bërë edhe një prenotim shtëpie.

Eriselda: Po pra thuaj të vërtetën.

Visi: Edhe që të hyjmë brenda duhet të paguajmë pjesën tjetër të mbetur që të marrim çelësin dhe certifikatën e shtëpisë.

Eriselda: E di unë si i kemi bërë lekët e asaj shtëpie, me kursimet e Visit dhe me kursimet e prindërve të mi.

Visi: Përndryshe ne nuk hyjmë dot në atë shtëpi.

Eriselda: Me kursimet e prindërve të mi që janë zhytur në borxhe atje!

Visi: Do t’ia kthejmë.

Eriselda: Kur do t’ia kthesh pra? Kur, kur?

Eni Çobani: Po mirë, pse ka dalë nga shtëpia ky zotëria, pse e ke nxjerrë nga shtëpia?

Eriselda: E kam përzënë unë nga shtëpia.

Eni Çobani: E ke përzënë ti?

Eriselda: Po, dhe do ta përzë. Pa më sjellë kusurin, nuk ke kthim. Jeta është llogari!/ Tv Klan

Aktualitet

“Kam ardhur të të ndaj, ku i ke lekët?”, burri: Nuk i kam, të vras veten tani?Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:27 - 29/01/23 |
Opi Nion

“Shihemi në Gjyq” sot trajton rastin e një dyshimi të bashkëshortes për tradhti nga ana e bashkëshortit. Eriselda, në hyrjen e saj në studion e programit “E diela shqiptare” në Tv Klan tha se për shkak të këtij dyshimi tek Visi, ajo kontrolloi celularin e tij dhe zbuloi se bëhej fjalë për një detyrim financiar që një shok i burrit të saj ka ndaj tij.

Ky detyrim daton 5 vjet më parë ndërsa çifti ka vetëm 3 vite i martuar ndaj Eriselda nuk ka qenë në dijeni të tij. Eni Çobani sqaron se në fakt vetë ajo është në dijeni sepse Visi i është drejtuar që më herët pikërisht për të zgjidhur këtë problem.

Eriselda: Zonja Eni, unë e kam marrë shumë me vonesë ardhjen që Visi ka ardhur te ju. Mua më ka ngrënë në besë, realisht, situata jonë në shtëpi është bërë e patolerueshme, është bërë totalisht acaruese dhe nuk tolerohet.

Visi: Përse të hëngra në besë? Si të hëngra në besë?

Eriselda: Zotëri unë kam ardhur që ty të ndaj, ti mua më ke futur në konflikt.

Visi: Kjo punë ka qenë para se ne të fejoheshim e martoheshim bashkë , nuk ka lidhje fare, ka qenë shumë më përpara dhe unë ndaj jam drejtuar tek zonja Eni se nuk doja të të shqetësoja dhe nuk doja ta bëja fare publike këtë histori.

Eriselda: Më ke futur në konflikt me familjen. Zotëri unë kam ardhur për t’u ndarë. Ti nuk ke mbajtur premtimet.

Visi: Po për shkak të mashtruesit, të Nikola Zharrit që unë e kam njohur në Angli dhe i kam dhënë 10 mijë Euro.

Eriselda: Ku i ke lekët? Lekët pra ku i ke?

Visi: Ku i kam lekët? Nuk i kam lekët, ça të bëj unë të vras veten tani?

Eriselda: E para pse më hëngre mua në besë, më flisje lart e poshtë me atë?

Visi: Po flisja se ishte çështje borxhi dhe doja ta zgjidhnim.

Eni Çobani: Eriselda, kur je martuar me zotërinë?

Eriselda: 3 vjet që jemi të martuar, tani bëjmë 3 vjet.

Eni Çobani: Dhe kjo ka më shumë se 3 vjet, kjo histori ka 5 vjet.

Pavarësisht sqarimit të Visit se arsyeja pse ai nuk e ka vënë në dijeni Eriseldën për këtë histori ishte vetëm për mos ta shqetësuar, Eriselda thotë se ajo duhet ta dinte. Ajo sqaron sërish në detaje se si e ka zbuluar këtë borxh ndaj bashkëshortit të saj dhe kjo rindez gjakrat mes tyre.

Eriselda: Para dy vjetësh kam parë që burri im fliste lart e poshtë fshehurazi me një person në telefon, me mesazhe.

Eni Çobani: Po, dhe çfarë ishin ato mesazhe? Ishin mesazhet e Nikola Zharrit që kishte lidhje me borxhin.

Eriselda: I thashë ore zotëri çfarë janë këto mesazhe? Çfarë bëhet këtu? “Kam një borxh” tha, “i kam dhënë borxh një personi, një shoku, ia kam dhënë me mirëbesim”.

Eni Çobani: Para se të thoshte borxhin, ti e gjete njëherë në telefon se kush ishte.

Eriselda: Po, ndodhi sherri e të gjitha dhe në fund…

Eni Çobani: Po pra, këtë po pyes edhe unë, si re në dijeni që ishte një burrë dhe jo një grua?

Ardit Gjebrea: E more në telefon ti atë?

Eriselda: Po, e mora me telefonin e zotërisë.

Visi: Paske kontrolluar edhe telefonin!

Eriselda: A ta kontrollova pra? Po jam bashkëshortja unë!

Visi: Po je bashkëshortja, po me ç’të drejtë?

Eriselda: O zotëri, jam gruaja jote./Tv Klan

Sport

Seria A/ Pas Milanit, mposhtet edhe JuventusiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:11 - 29/01/23 |
Opi Nion

Pas Milanit, i cili është në rënie të lirë dhe u mposht përballë tifozëve të tij 2-5 në San Siro, edhe Juventusi zhgënjeu totalisht këtë të diel në Serie A.

Monza e Berlusconit triumfoi 2-0 në “Juventus Stadium” duke zhytur edhe më tej në krizë bardhezinjtë e Allegrit.

Ciurria dhe Dany Mota ishin autorët e dy golave për miqtë brenda 39 minutave të para të ndeshjes. Në pjesën e dytë, Juventusi bëri të gjitha përpjekjet për të gjetur të paktën një gol në këtë takim, por edhe pse u rikthye sulmuesi Vlahovic, sërish mungoi saktësia përpara portës.

Me këtë humbje, Juventusi ka mbetur në kuotën e 23 pikëve, në vendin e 13 në renditje, ndërsa Monza shkon në kuotën e 25 pikëve në vendin e 11-të.

Aktualitet

Covid-19 në Shqipëri/ 4 raste të reja, asnjë humbje jeteBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:02 - 29/01/23 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë konfirmuar 4 raste të reja me COVID-19 nga 201 testime të kryera. Gjatë këtij harku kohor në vendon tonë nuk janë shënuar viktima nga COVID-19.

Rastet e reja janë regjistruar 2 në Tiranë, nga 1 qytetarë në Lezhë, Sarandë. Janë 123 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 3 pacientë. Janë shëruar 9 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 329,504 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 29 Janar 2023)

Raste të reja ditore 4
Të shëruar në 24 orë 9
Të shtruar në spitale 3
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 201

Testime totale 2,030,217
Raste pozitive 333,223
Raste të shëruara 329,504
Raste Aktive 123
Humbje jete 3,596

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 99
Vlorë 11
Fier 9
Durrës. 2
Berat. 1
Shkodër 1

Kronikë

Gjirokastër/ Makina del jashtë rruge, humb jetën një personBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:48 - 29/01/23 |
Opi Nion

Një aksident me pasojë vdekje është regjistruar pasditen e sotme në Gjirokastër.

Mësohet se një 62-vjeçar po udhëtonte me makinë kur humbi kontrollin e mjetit në rrethana ende të paqarta, duke përfunduar jashtë rruge.

62-vjeçari u dërgua në spital për ndihmë mjekësore, por nuk mundi të mbijetonte dhe ndërroi jetë.

Ngjarje e rëndë ka ndodhur në aksin rrugor Gjirokastër-Çajup, në vendin e quajtur “Erind”.

“Rreth orës 16:45, në aksin rrugor Gjirokastër-Çajup, në vendin e quajtur “Erind”, shtetasi F. M., 62 vjeç, banues në fshatin Erind, Gjirokastër, duke drejtuar automjetin tip “Fiat”, dyshohet se ka humbur kontrollin mbi drejtimin e automjetit dhe ka dalë nga rruga. Shtetasi F. M. është transportuar për në Spitalin Rajonal Gjirokastër por ka ndërruar jetë si pasojë e dëmtimeve të marra. Në vendngjarje ndodhet grupi hetimor dhe po punon për zbardhjen e shkaqeve të aksidentit”, njofton policia.

Bota

“Jemi në prag të Luftës së Tretë Botërore”, Trump: Unë mundësoj paqen për 24 orëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:44 - 29/01/23 |
Opi Nion

“Joe Biden po na çon në prag të luftës së tretë botërore”. Në tubimin e parë elektoral që prej shpalljes së kandidaturës për të rifituar Shtëpinë e Bardhë në zgjedhjet e2024-s, ish-presidenti Donald Trump, fajësoi pasardhësin për atë që po ndodh me Rusinë.

Para mbështetësve në Kolumbia, ai tha se mund të negocionte një ujdi paqeje me Moskën nëse rizgjidhej.

“Përmes dobësisë dhe paaftësisë, Joe Biden na ka çuar në prag të luftës së tretë botërore. Po, jemi në prag të luftës së tretë botërore nëse nuk e keni kuptuar ende. Si president do të sillja paqen përmes forcës. Do të mundësoja një ujdi paqeje për 24 orë”, tha Trump.

Bota

Të goditura nga sanksionet perëndimore, kompanitë ajrore ruse shfaqin defekteBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:31 - 29/01/23 |
Opi Nion

Më 9 janar, një Airbus A320 katërvjeçar i operuar nga linja ajrore ruse S7 po fluturonte nga Bratsk, Siberi, për në Moskë kur hasi në një problem: sistemi i tij i tualetit kishte dëmtuar. Avioni u detyrua të bënte një ulje të paplanifikuar në qytetin e Kazanit.

Katër ditë më parë, një avion pasagjerësh i kompanisë ajrore Red Wings që fluturonte nga Kazan në Jekaterinburg u desh të kthehej në aeroportin e tij të nisjes pasi pajisjet e tij të uljes dështuan që të futeshin brenda gjatë fluturimit.

Dy muaj më parë, një zyrtar i lartë transporti në rajonin e bregdetit të Paqësorit të Primorie i dërgoi një letër Ministrisë për Zhvillimin e Lindjes së Largët dhe Arktikut në Moskë, ku thuhej: “Ne kemi nevojë për avionë të rinj pasagjerësh, sepse avionët tanë aktualë nuk do të jenë në gjendje të fluturojnë më pas këtij viti”.

Cila ishte arsyeja sipas letrës së siguruar nga gazeta RBK? Motorët Pratt & Whitney të aeroplanit të prodhuar në Kanada nuk mund të riparoheshin për shkak të sanksioneve perëndimore.

Sipas mediave ruse, të paktën shtatë raste që përfshijnë ndërprerje, vonesë ose anulim fluturimi janë raportuar nga linjat ajrore ruse që nga fillimi i vitit 2023. Disa i atribuohen gabimit njerëzor, ndërsa shumica kishin të bënin me probleme mekanike.

Pothuajse një vit pasi Rusia pushtoi Ukrainën shkurtin e kaluar, duke e kthyer një konflikt të zjarrtë rajonal në luftën më të madhe në tokën evropiane që nga Lufta e Dytë Botërore, po shfaqen të çara në industrinë ruse të aviacionit.

Të paktën nëntë linja ajrore ruse ndaluan fluturimet në vitin 2022, sipas gazetës Kommersant – katër prej tyre pasi rregullatori kombëtar i aviacionit, Rosaviatsiya, tërhoqi certifikatat e tyre të vlefshmërisë ajrore.

Ekspertët thanë se linjat ajrore ruse prej muajsh janë kthyer në “kanibalizëm” për të mirëmbajtur dhe kryer mirëmbajtjen e flotës së tyre, të cilat variojnë nga motorët e vegjël kanadezë DHC-6 të përdorura nga transportuesi rajonal i Lindjes së Largët Aurora, deri te kompania kryesore kombëtare, Aeroflot, e cila fluturon Boeings dhe Aerobusët, si dhe Tupolevs dhe Irkuts të prodhuar nga Rusia.

Në nëntor, kanali Telegram Baza raportoi se Aeroflot kishte kanibalizuar 25 avionë për pjesë, dhe 18 avionë të tjerë ishin nën mirëmbajtje dhe në pritje të riparimeve.

“‘Kanibalizmi’ është përdorur me të vërtetë për një kohë të gjatë, por si një praktikë e detyruar dhe jo në shkallë të gjerë. Dhe në situatën tonë, ai bëhet e vetmja mënyrë për të zëvendësuar disi pjesët që mungojnë…Dizavantazhi i dukshëm i kësaj praktike është se kanibalizmi çon në një reduktim të flotës së avionëve. Askush nuk mund ta mohojë se e zgjidh problemin e mungesës së pjesëve rezervë vetëm për një kohë”, tha për Radion Evropa e Lirë, Andrei Patrakov, themeluesi i kompanisë së sigurisë së fluturimit RunAvia.

Në dhjetor, një kanal i shumë i njohur i aviacioni në Telegram raportoi se një kompani shtetërore e motorëve të avionëve rekomandoi pastrimin e filtrave të karburantit të përdorur në aeroplanët SuperJet 100 me lëng frenash në vend që të zëvendësoheshin ato.

Sipas gazetës së biznesit Vedomosti, 80 për qind e flotës së përgjithshme të linjës ajrore, e cila përfshin më shumë se 20 avionë të prodhimit perëndimor dhe rus, ishte jashtë shërbimit në nëntor për shkak të problemeve të mirëmbajtjes dhe “kanibalizmit”.

Gazeta citoi gjithashtu një rast që i parapriu sanksioneve perëndimore: në vitin 2020, xhami i kabinës duhej të zëvendësohej në një avion, por në vend që ta linin prodhuesin ta bënte këtë, punëtorët e bënë vetë – dhe neglizhuan instalimin e prizave, gjë që rezultoi në përmbytjen e kabinës.

Një raport i publikuar në nëntor nga instituti amerikan RAND Corporation zbuloi të paktën gjashtë përplasje që përfshinin avionë civilë dhe ushtarakë rusë në dy muajt e mëparshëm. Në raport thuhej se katër ishin avionë luftarakë, ndërsa dy nuk ishin.

“Teksa dështimet mekanike priten të ndodhin në avion me kalimin e kohës, një rritje e shpejtë e dështimeve mekanike në të gjithë flotën mund të tregojë se diçka thelbësore ka ndryshuar…Sanksionet që Perëndimi ka vendosur ndaj Rusisë mund të ndikojnë në aftësinë e Rusisë për të prodhuar dhe mirëmbajtur pjesë të nevojshme për të mbajtur avionët të sigurt”, thuhej në raport.

‘Prioritet i lartë’

Teksa sanksionet perëndimore kanë goditur ekonominë e përgjithshme dhe sektorë të veçantë si industria e aviacionit, autoritetet janë përpjekur të gjejnë mënyra për të marrë pjesë dëshpërimisht të nevojshme – të tilla si ato që kërkohen për të mbajtur avionët civilë në ajër.

Jo shumë kohë pas pushtimit të 24 shkurtit, Ministria e Transportit publikoi një projekt-plan tetëvjeçar për zhvillimin e linjave ajrore vendase. Propozimi thoshte se marrja e pjesëve rezervë dhe furnizimeve të mirëmbajtjes ishte një “prioritet i lartë”.

Në fillim të majit, Qeveria nxori rregullore të reja që zgjeruan aftësinë e linjave ajrore për të përdorur pjesë rezervë në servisimin e avionëve të tyre. Më parë, transportuesit mund të përdornin vetëm pjesë me dokumentacion të siguruar nga rregullatorët evropianë, kanadezë ose amerikanë.

Në korrik, Rusia nënshkroi një memorandum mirëkuptimi për blerjen e pjesëve rezervë të avionëve nga Irani, i cili është përballur me sanksione perëndimore për vite me radhë.

Në dhjetor, sipas Izvestia, Qeveria legalizoi zyrtarisht praktikën e “kanibalizmit”, edhe pse ajo ishte tashmë në përdorim të gjerë.

Numri i madh i dekreteve të Qeverisë të lëshuara mbi këtë temë, demonstroi “dëshpërim”, tha Patrakov.

“Kur u bë e qartë se edhe nëse lejohet vendosja e pjesëve rezervë origjinale, por me dokumente nga vendet e treta, atëherë kjo nuk mjafton… Rregullatorët rusë më pas ndërmorën një hap edhe më të dëshpëruar: lejuan pjesë këmbimi jo origjinale, madje edhe me dokumentacion nga vendet e treta, përfshirë Iranin”, tha ai.

Sipas Roman Gusarov, kryeredaktor i buletinit të industrisë Avia.ru, “kanibalizmi” është një praktikë e zakonshme për linjat ajrore në mbarë botën. Ai pretendoi se si rezultat i sanksioneve perëndimore, rregullatorët rusë kishin përditësuar rregullat kombëtare që rregullonin këtë praktikë.

“Të gjitha linjat ajrore në botë janë të angazhuara në heqjen e pjesëve rezervë nga disa avionë dhe riorganizimin e tyre te të tjerët…Asgjë e re nuk po ndodh. Ne vetëm po korrigjojmë legjislacionin tonë duke mos lejuar ndonjë dispenzim të tillë të veçantë. Kjo nuk është ‘carte blanche’ për çmontimin e avionëve, por një mjet për menaxhimin e aseteve tuaja. Pjesët e këmbimit që mungojnë mund të hiqen nga një avion që ende nuk është duke fluturuar”, tha Gusarov.

Megjithatë, ministri i Tregtisë, Denis Manturov, tha se rregullatorët po përpiqeshin të shmangnin “kanibalizmin total” të avionëve për pjesë rezervë.

Mbi horizont

Duke pasur parasysh peizazhin e gjerë të Rusisë, udhëtimi ajror mbetet mënyra e vetme ekonomike dhe praktike për të udhëtuar në distanca të gjata midis qyteteve dhe rajoneve.

Vendi ka një rrjet të gjerë hekurudhor. Për shumë, megjithatë, kjo nuk është realiste, për shembull, nëse dikush jeton në qytetin siberian të Irkutsk dhe ka punë për të bërë në Moskë, që është një udhëtim katërditor me tren.

Në Primorie, problemet me transportuesin rajonal tashmë e kishin detyruar atë të përgjysmonte fluturimet e saj Yevgeny Timonov, tha për RBK zëvendësministri rajonal i transportit.

Ai tha se helikopterët Mi-8 do të viheshin në shërbim për të arritur në vendbanime të largëta që më parë ishin mbështetur në Aurora Airlines.

“Industria ruse e aviacionit ishte me fat në njëfarë kuptimi: deri në vitin 2022, ajo doli me një tepricë të madhe në flotë”, tha Andrei Kramarenko, një ekspert në Institutin për Ekonominë e Transportit dhe Politikën e Transportit në Shkollën e Lartë të Ekonomisë në Moskë.

Ai tha se kjo është për shkak të bllokimeve ekonomike të shkaktuara nga pandemia COVID-19, e cila uli ndjeshëm trafikun ajror dhe kështu, konsumimin e avionëve dhe pjesëve.

Megjithatë, Kramarenko tha se një nga problemet e sistemit të improvizuar në zhvillim për mirëmbajtjen e flotës ajrore të Rusisë është rreziku i pjesëve të falsifikuara.

“Nëse përdoren pjesë këmbimi, por me burime dhe me një histori të verifikueshme, kjo gjithashtu nuk është punë e madhe…Ne marrim një aeroplan diku në Bolivi, Ugandë ose Mianmar, e çmontojmë, heqim komponentët e nevojshëm, e paketojmë me kujdes dhe e dorëzojmë. Por, kur fillojnë të mbërrijnë komponentë për të cilët zhvilluesi i avionit nuk ka dëgjuar kurrë dhe nuk i ka miratuar, të prodhuara në ndonjë punishte pranë Teheranit, atëherë mund të shfaqen rreziqe teknike”, tha Kramarenko.

Patrakov tërhoqi një analogji me industrinë e restoranteve dhe McDonalds, i cili ishte një nga disa zinxhirë të ushqimit të shpejtë perëndimor që u tërhoq nga Rusia pas vendosjes së sanksioneve perëndimore.

“Ndërsa restorantet [McDonalds] punonin në modele ekskluzive në Rusi, gjithçka ishte në rregull. Por, kur menaxhimi kaloi te pronarët rusë, gjithçka ndryshoi që nga fillimi. Ju shkoni në tualet – nuk ka sapun të mjaftueshëm, dyshemeja është e papastër. Kjo ka ndodhur më parë, sigurisht, por shumë më rrallë. Pra, cili është problemi?… Duket se njerëzit mbetën të njëjtë: Specialistët që punonin më parë atje. Pajisjet janë të njëjta, aparatet e kafesë. Edhe standardet duket se janë të njëjta, megjithëse janë rishkruar disi. Çfarë ka ndryshuar?”, tha ai./ REL

Bota

Netanyahu zotohet për kundërpërgjigje të ashpër pas sulmit në sinagogëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:08 - 29/01/23 |
Opi Nion

Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu tha të dielën se Izraeli do të kundërpërgjigjet me një grusht të hekurt, të fuqishëm, të shpejtë dhe të saktë ndaj terrorizmit.

Komentetet vijnë pas një sulmi me armë në një sinagogë ku humbën jetën të paktën shtatë izraelitë, që pasoi një operacioni vdekjeprurës të forcave izraelite ku u vranë të paktën 10 palestinezë.

Dhuna midis izraelitëve dhe palestinezëve shpërtheu në prag të një vizite tre-ditore të Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken, në Lindjen e Mesme. Ai mbërriti në Egjipt të dielën dhe pritet të shkojë në Jeruzalem të hënën.

Kryeministri Netanjahu tha se Izraeli nuk kërkon përshkallëzim, por njoftoi se qeveria e tij miratoi një sërë masash për luftën kundër terrorizmit.

“Nga njëra anë do të rrisim numrin e forcave të sigurisë dhe aktivtetin e tyre, nga ana tjetër do t’i bëjmë të paguajnë ata që kryejnë sulme terroriste dhe mbështetisit e tyre”, tha Netanjahu.

Megjithatë, ende nuk janë vërejtur shenja se Izraeli po përgatitet për një përgjigje ushtarake në shkallë të gjerë ndaj sulmit të fundit.

Situata e krijuar paraqet një sfidë të madhe për kryeministrin izraelit, i cili u rikthye në pushtet në dhjetor, në krye qeverisë më të djathtë në historinë e vendit, mes premtimesh se do të përmirësojë sigurinë për popullsinë izraelite.

Incidenti që ndodhi të premten, në Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit, është sulmi më i rëndë i kryer nga një palestinez kundër izraelitëve në zonën e Jeruzalemit që nga viti 2008.

“Baba ti je heroi im, sakrifikove jetën tënde për të tjerët. Do të të nderojë përgjithmonë”, tha djali i një nga shtatë viktimave izraelite gjatë një ceremonie varrimi të dielën.

Vrasjet pasuan një operacion vdekjeprurës bastisjeje të forcave izraelite në qytetin e Bregut të pushtuar Perëndimor, Jenin, të enjten.

Ndërkohë, ministria palestineze e shëndetësisë njoftoi se dy palestinezë u vdiqën të dielën nga plagët e marra pasi u qëlluan nga forcat izraelite të sigurisë në dy incidente të ndryshme. Njoftimi për vdekjet u dha ndërsa policia izraelite bllokoi shtëpinë e palestinezit që kreu sulmin në sinagogë të premten.

Para vizitës së kësaj jave të Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken në rajon, Shtetet e Bashkuara kishin bërë thirrje për uljen e tensioneve.

Sekretari Blinken mbërriti të dielën në Egjipt dhe pritet të shkojë në Jeruzalem të hënën.

Në takimin e tij me administratën e re të Izraelit, pjesë e së cilës janë edhe parti ultra-nacionaliste që duan zgjerimin e vendmanimeve izraelite në Bregun Perëndimor, zoti Blinken pritet të përsërisë thirrjen e Shteteve të Bashkuara për qetësi dhe pritet të theksojë mbështetjen e Uashingtonin për një zgjidhje me dy shtete, megjithëse zyrtarët amerikanë e pranojnë se shanset që bisedimet afagjata të paqes midis izraelitëve dhe palestinezëve të ndodhin në të ardhmen e afërt, janë të pakta.

Shumica e fuqive botërore i konsiderojnë si të paligjshme vendbanimet izraelite në Bregun Perëndimor dhe Jeruzalemin Lindor.

Sekretari Blinken do të udhëtojë edhe në Ramallah për t’u takuar me presidentit e autoritetet palestinez Mahmud Abbas, i cili ende nuk ka komentuar mbi sulmin e së premtes por ka fajësuar Izraelin për përshkallëzimin e dhunës

Papa Françesku u lut të dielën për përfundimin e dhunës në Tokën e Shenjtë.

“U bëj thirrje dy qeverive dhe komunitetit ndërkombëtar që menjëherë të gjejnë rrugën e dialogut dhe përpjekjeve të sinqerta për paqe”, tha ai.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres u bëri thirrje të dyja palëve për përmbajtje maksimale./ VOA

Pas