Aktualitet

Thirrja e Endri Shabanit: Ku jeni? Policia po rreh studentët në fakulteve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:32 - 11/01/19 |
b.f

Endri Shabani ka reaguar pas ngjarjes së paprecendent sot në fakultetet e Ekonomisë dhe Drejtësisë, ku policia ndërhyri me dhunë për të ndërprerë protestën e studentëve. Ai i bën thirrje pedagogëve, dekanëve e rektorëve por mbi të gjitha prindërve tu dalin zot këtyre studentëve që po dhunohen si të ishim në shtet totalitar.

Reagimi i plotë

Realisht si guxon ne mes te Evropes, ne 2019 te fusesh policet te rrahin studentet ne klasat e tyre?!
Ke vite qe i rreh protestuesit, djem, vajza, burra, e gra, ne rajone policie apo sheshe. Por sot guxove t’i rrahesh brenda universitetit, ne klasat e tyre.
A ka mbetur me me nje vend i shenjte ku ti nuk mund te guxosh te futesh me police?
Kjo mund te ndodh Korene e Veriut, ne Bangladeshin e viteve 70, ne regjimin e Gadafit apo te Enver Hoxhes. Por nuk mund te lejojme te ndodhe ne mes te Evropes.
Une refuzoj te pranoj si normale qe policia te rrahe studentet neper klasat e tyre, vetem sepse protestojne kunder ligjit tend, te cilin vete ti po e shkel me te dyja kembet duke futur policine.
Dhe une pyes:
A kane rektore keto universitete?
A kane me dekane keto fakultete?
A kane me pedagoge keto auditore?
A ka me Avokat Populli ne kete vend?
A ka President ky shtet?
A ka me deputete qe perfaqesojne popullin?
Dhe e fundit: A ka me prinder ne kete shoqeri?
Ku jeni?! Cfare po beni nderkohe qe femijet rrihen, fyhen the poshterohen nga police qe paguhen me parate tuaja?!

Pas