-Kulturë

Poezia e Rita Petros flet me gjuhën e trupit 


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 00:07 - 15/05/17 |
b.f

Eshtë gjithmonë e aftë të përbëjë lajm me artin e saj dhe kështu ka ndodhur edhe kësaj here. Në një bashkëpunim me koreografin Arian Sukniqi, poetja Rita Petro e ka bërë të flasë me gjuhën e trupit poezinë e saj, që edhe këtë radhë ka arritur të përkëdhelë dhe provokojë publikun.

Në një shfaqje të titulluar “Trokitje ferr a parjasë”, Sukniqi dhe Petro, në të dytin bashkëpunim kanë kombinuar dhe alternuar elementin e fjalës përmes zërit të aktorëve me muzikën dhe koreografinë, duke dhuruar një shfaqje që ka marrë duartrokitje të gjata në sallën e kishës orthodokse. Protagoniste te mbremjes kane edhe balerinet Edi Blloshmi dhe Kristina Bentz nga Opera Kombetare e Frances si dhe Altin Andon Koruti dhe Aretin Notis nga Opera Kombetare e Greqise.

Pasion, provokim dhe shumë elegancë, në një shfaqje që duket se dy bashkëpunëtorët do ta përsërisin në një tjetër formë, në një projekt të ri.

rita 1rita 2rita 5rita 3rits

Pas