Aktualitet

Largohet nga politika një nga figurat kryesore të PD-së


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:05 - 25/05/17 |
b.f

Një nga figurat më të vjetra në PD, dhe ish-ministër në qeverinë Berisha, Genc Ruli ka marrë vendim për tu larguar nga politika. Lajmi bëhet i ditur sot kur pritet të dorëzohen listat e deputetëve në KQZ dhe ku Ruli s’do të jetë pjesë.

Vendimin ai ia ka komunikuar ditët e fundit edhe kryetarit të PD-së, Lulzim Basha. Ruli u shpreh per mediat se “i kam komunikuar kryetarit te Partise Demokratike, se nuk do te kandidoj me per deputet dhe terhiqem nga politika”.

Genc Ruli largohet pas një karriere të gjatë në politikë. Ai ka qenë deputet i Kuvendit të Shqipërisë që prejt vitit 1991. 

Ai ka qenë 4 herë ministër, përkatësisht; Ministër i Financave qershor 1991 – dhjetor 1991; Ministër i Financave dhe Ekonomisë 1992 – 1993; Ministër i Ekonomisë Tregtisë dhe Energjitikës
2005 – 2009; Ministër i Bujqësisë, Ushqimit dhe Mbrojtjes së Konsumatorit në vitet 2009 – 2013. /Opinion.al

Pas