Aktualitet

Gazeta amerikane/ Hillari Clinton po blen armë të paligjshme nga Shqipëria? Rusia thotë se dorëzimi do të bëhet në mes të nëntorit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:21 - 31/10/16 |
b.f

Një raport shokues tregon se Inteligjenca Ruse i ka kërkuar CIA-s pse kandidatja demokrate Hillary Clinton sapo ka blerë 137.000.000 dollarë armë të paligjshme.

Kremlini po kërkon një shpjegim të menjëhershëm për posedimin e armëve dhe municioneve, të cilat mbajnë shënimin “në gjysmë të muajit nëntor 2016”

Një raport i Shërbimit të Jashtëm të Inteligjencës (SVR), i sugjeron Këshillit të Sigurimit Rus që të autorizojë një komunikatë emergjence për CIA-n.

Mesazhi kërkon një shpjegim për posedimin e miliona dollarëve armë nga ana e Fondacionit Clinton që do ti dorëzohen Shteteve të Bashkuara.

Sipas: Çfarë do të thotë, analistët kanë autorizuar SVR-në duke i kërkuar “preokupimin urgjent”, në fillim të këtij viti.

Kjo pasi të dhënat e para hidhnin dyshime për kontrabandë armësh të organizuara nga trafikanti ndërkombëtar i armëve Viktor Bout, të ardhura nga Republika e Shqipërisë, i vetmi vend mysliman i Europës.

Bout i cili është njohur me pseudonimin “Zoti i Luftës” në Perëndim, është i njohur për punët e tij me CIA-n në kontrabandën e armëve në të gjithë botën. Kjo deri në vitin 2011 kur Departamenti i Shtetit i Clinton e burgosi.

Raporti po kështu merr shkas edhe nga transferimi i 137 milion dollarëve i Fondacionit Klinton për Partinë Socialiste të Shqipërisë.

Cili është qëllimi i këtij posedimi masiv të armëve nga Hillary Clinton për Fondacionin Clinton? Dhe ky dorëzim për rastësi me muajin e zgjedhjeve në Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

/ Morning News USA

Pas