Bota

Zyrtari ukrainas: Putin i ka shpëtuar një atentati para dy muajsh


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:38 - 23/05/22 |
Opi Nion

Një zyrtar i lartë i sigurisë në Ukrainë, ka deklaruar se Vladimir Putin i ka shpëtuar një atentati rreth dy muaj më parë.

Në një intervistë në gazetën Ukrayinska Pravda, Kyrylo Budanov, kreu i drejtorisë kryesore të inteligjencës në Ministrinë e Mbrojtjes të Ukrainës, tha se përpjekja për të vrarë Putin u bë pas pushtimit të Ukrainës në shkurt, raporton Sky news.

Ai pohoi se lideri rus u sulmua nga përfaqësues të rajonit të Kaukazit, vend që ndodhet midis Detit të Zi dhe Detit Kaspik.

Zoti Budanov i tha gazetës ukrainase: “Kishte një përpjekje për të vrarë Putinin. Ai madje u sulmua, nga përfaqësues të Kaukazit”.“Ka qenë një përpjekje absolutisht e pasuksesshme, por ka ndodhur realisht, ka qenë rreth dy muaj më parë”.

Pas