Bota

Zyrtari i lartë koreano-jugor: Kim është gjallë dhe mirë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:18 - 27/04/20 |
Al Do

Në mesin e spekulimeve në lidhje me shëndetin e liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un, një zyrtar i lartë i Koresë së Jugut ka thënë për CNN se ai është “gjallë dhe mirë”.

“Pozicioni i qeverisë sonë mbetet i njejtë” tha Moon Chung-in, këshilltari i lartë i politikës së jashtme për presidentin e Koresë së Jugut, Moon Jae-in, për CNN. “Kim Jong Un është gjallë dhe mirë. Ai ka qëndruar në zonën Wonsan që nga 13 Prill. Asnjë lëvizje e dyshimtë nuk është zbuluar deri më tani.”

Mediat shtetërore të Koresë së Veriut raportuan për herë të fundit për vendndodhjen e Kim kur ai kryesoi një takim më 11 prill. Sipas Agjencisë Qendrore të Lajmeve Koreane të Lajmeve, ai diskutoi parandalimin e koronavirusit në mbledhje dhe zgjodhi motrën e tij, Kim Yo-jong, si një anëtar alternative të byrosë politike të Partisë në pushtet.

Pyetjet për shëndetin e Kim u ndezën pasi ai nuk mori pjesë në përkujtimin e 15 prillit të 108-vjetorit të gjyshit të tij të ndjerë, themeluesit të Koresë së Veriut, Kim Il-sung. Kim nuk e kishte humbur ngjarjen që nga trashëgimi i pushtetit nga babai i tij, Kim Jong-il, në fund të 2011.

Daily NK, një uebfaqe me seli në Seul, raportoi të hënën se Kim po shërohej pasi i ishte nënshtruar një ndëryrjeje kardiovaskulare më 12 prill. Ajo citoi një burim pa emër në Korenë e Veriut.

Shëndeti i Kim është përkeqësuar në muajt e fundit për shkak të pirjes së duhanit dhe mbipeshes së tepërt, thuhet në një raport të Daily NK. “Ai ka qenë duke luftuar [me probleme kardiovaskulare] që nga gushti i kaluar, por u përkeqësua pas vizitave të përsëritura në malin Paektu,” u citua të thoshte një burim duke iu referuar malit të shenjtë të vendit. Kim u nis për në spital pasi kryesoi mbledhjen e 11 Prillit, thuhet në raport. /Opinion.al

Pas