Bota

Zjarri në centralin bërthamor, SHBA aktivizon ekipin e reagimit bërthamor


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:59 - 04/03/22 |
Opi Nion

Sekretarja amerikane e Energjisë, Jennifer Granholm, ka postuar në Twitter se ka folur me ministrin e energjisë të Ukrainës për zjarrin në centralin bërthamor më të madh në Europë, Zaporizhzhia dhe ka vendosur të aktivizojë Ekipin Amerikan të Reagimit ndaj Incidenteve Bërthamore.

Sipas Granholm operacionet ushtarake ruse pranë uzinës duhet të ndalojnë.

“Operacionet ushtarake ruse pranë uzinës janë të pamatur dhe duhet të pushojnë,” tha Granholm, i cili mbikëqyr arsenalin bërthamor të SHBA.

“Reaktorët e termocentralit mbrohen nga struktura të forta kontrolli dhe reaktorët po mbyllen në mënyrë të sigurt”-vijoi ajo.

Pas