Kronikë

Zjarri i mori jetën një 17-vjeçari shqiptar, dëshmitarët:Dëgjuam ulërima, s’ndërhynim dotBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:12 - 31/12/22 |
Opi Nion

Detaje të reja kanë dalë nga ngjarja e rëndë e ndodhur në Itali, ku një 17-vjeçar shqiptar, humbi jetën në në një qendër që strehonte të miturit e huaj në Santa Caterina di Pasian di Prato në Udine.

“Viktima është një djalë 17 vjeç, një djalë i ri shqiptar që ishte tek ne prej gati 1 viti. Ishte një djalë shumë i mirë”, tha për ANSA Michele Lisco, përgjegjësi i komunitetit për të rinj ku ndodhi zjarri. “Jemi të gjithë të tronditur. Momentalisht po përpiqemi të kuptojmë cilat kanë qenë shkaqet e rënies së zjarrit”, shtoi ai.

Për ngjarjen ka folur edhe vajza e përgjegjësit Lucrezia Lisco, e pranishme në vendngjarje. Ajo flinte në një apartament pranë godinës dhe u zgjua nga britmat e të rinjve që qëndronin në qendër.

“Dëgjuam britma gjatë natës, dolëm dhe godina ishte e mbuluar nga tymi. Dëgjonim ulërimat e djemve, por nuk ndërhynim dot. Pati nga ata që u hodhën dhe nga dritarja”.  “Jemi të tronditur, nuk e dimë se çfarë ka ndodhur”, shtoi ajo.

Nga ngjarja mbetën dhe dy persona të plagosur.

Pas