Aktualitet

Zjarret, Rama: Vatrat janë nënkontroll, në Selenicë u shmang e keqja


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:36 - 05/08/21 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me situatën e krijuar nga zjarri në vendin tonë.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Rama shkruan se flakët janë vënë nënkontroll në disa fshatra në Selenicë të Vlorës. Në këtë zonë Forcat e Armatosura dhe një helikopter po punojnë për shuarjen e vatrave të zjarrit.

Edhe në Llogara, sipas kryeministrit, është ndaluar përhapja e zjarrit, teksa një helikopter vijon të hedh ujë nga ajëri. Rama thotë se 48 forca speciale dhe zjarrfikës po punojnë në majën e malit në kufi të Parkut të Llogarasë.

Po ashtu, kreu i qeverisë deklaron se autoritetet janë angazhuar për shuarjen e zjarreve në Vithkuq (Korçë) në Mallakastër, në Tarabosh, (Shkodër),Qerem (Tropojë), Kalise (Kukës), Mavropull, (Delvinë)

Reagimi i Ramës

Ndërsa lufta vazhdon me flakët në vend, disa lajme të mira ka:

E keqja e madhe në disa fshatra të Selenicës së Vlorës u shmang. Por nga ana tjetër trupa dhe mjete janë shtuar për t’i dhënë fund vatrave të zjarrit.

Në zonë po punon edhe një helikopter

Në Llogara është rikthyer optimizmi falë erës në favor ndërsa një helikopteri tjetër po hedh ujë.

48 forca speciale dhe zjarrfikës po punojnë në majën e malit në kufi të Parkut të Llogarasë

Forcat tona po arrijnë të largojnë nga parku zjarrin

***Ndërhyrje gjithashtu janë bërë edhe në Vithkuq (Korçë) në Mallakastër, në Tarabosh, (Shkodër),Qerem (Tropojë), Kalise (Kukës), Mavropull, (Delvinë)./Opinion.al

Pas