Aktualitet

Zjarret në vend, BE ndihmon Shqipërinë me dy helikopterë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:49 - 04/08/21 |
Opi Nion

Bashkimi Evropian ka aktivizuar Mekanizmin e Mbrojtjes Civile marrë shkasë nga zjarret e fundit që kanë pushtuar vendin tonë por edhe shtetet e rajonit.

Bëhet me dije se BE do t’i vijë në ndihmë Shqipërisë më dy helikopterë për të bërë të mundur neutralizimin e zjarrve dhe ruajtjen e jetës jo vetëm të njerëzve por dhe të kafshëve e bimëve. Dy helikopterë për të mbështetur operacionet në Shqipëri do të dërgohen nga Çekia dhe Hollanda.

Ndërkohë që dy helikopterë zjarrfikës Canadair nga Franca po dërgohen në zonat e prekura në Itali për të filluar operacionet e shuarjes së zjarrit sot.

Dy helikopterë zjarrfikës nga Qipro po mbështesin Greqinë, në krye të një ekipi zjarrfikës për të mbështetur operacionet në terren.

Përveç kësaj, Sllovenia po dërgon një ekip prej 45 zjarrfikësish në Maqedoninë e Veriut.

E gjithë ndihma mobilizohet përmes Mekanizmit të Mbrojtjes Civile të BE-së, me bashkëfinancim nga Komisioni të paktën 75 % të kostove të transportit.

Komisioneri për Menaxhimin e Krizave Janez Lenarčič tha: “Ne po punojmë gjatë gjithë kohës për të dërguar ndihmë ndërsa zjarret janë ndezur në të gjithë Evropën. Falënderoj Qipron, Çekinë, Francën, Slloveninë dhe Hollandën që vendosën me shpejtësi aeroplanë zjarrfikës, helikopterë dhe një ekip zjarrfikësish për të mbështetur vendet e prekura shumë nga zjarret në pyje. Në këtë kohë ndërsa disa vende mesdhetare po përballen me zjarre, Mbrojtja Civile e BE -së sigurohet që mjetet tona të zjarrfikësve në vend të përdoren me kapacitet maksimal. Ky është një shembull i shkëlqyer i solidaritetit të BE -së në kohë nevoje. ”/Opinion.al

 

Pas