Politikë

Zjarret/ Meta pas deklaratës së Peleshit: E lehtë të thuash braktisni shtëpinëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:06 - 08/08/22 |
Opi Nion

Pas reagimit të ministrit të Mbrojtjes Niko Peleshi, kryetari i PL ka vijuar akuzat ndaj qeverisë.

Nëpërmjet një reagimi në rrjetet sociale, Meta shprehet se Shqipëria po digjet sepse qindra milionë euro vidhen përmes inceneratorëve, ndërsa vendi nuk ka mjete për të luftuar me zjarret.

Më herët, ministri Niko Peleshi u këkroi banorëve në Dushkarak të Selenicës të evakuohen nëse kjo është kërkesë e autoriteteve.

Reagimi i plotë:

BRAKTISNI VJEDHJET, QË QYTETARËT TË MOS BRAKTISIN SHTËPITË!

Është gjëja më e lehtë t’u bësh thirrje qytetarëve në momentin e fundit të braktisin shtëpitë.

Të gjithë e dinë që vendi ynë është i ekspozuar ndaj zjarreve, por asnjë masë nuk merret për parandalimin, sinjalizimin dhe ndërhyrjen në kohë për t’i mbajtur nën kontroll. I njëjti avaz përherë i nënvlerësimit të situatës, derisa zjarri u afrohet shtëpive.

Kur do e braktisë Qeveria indiferencën dhe papërgjegjshmërinë për parandalimin e zjarreve?

Pse është në këtë gjendje inekzistuese flota ajrore e ushtrisë tonë?

Pse nuk blihen që në fillim të vitit orëfluturimet e avionëve kundër zjarreve?Pse gjithmonë do të shohim në media vetëm disa ushtarë me lopata dhe fshesa kundër zjarreve?

Shqipëria po digjet sepse qindra milonë euro vidhen përmes Djegësave fiktive (inceneratorëve).

Shqipëria po digjet nga zjarret në verë sepse përvëlohet nga korrupsioni qeveritar në të katër stinët papushim.

Pas