Aktualitet

Zjarret, IGJEUM paralajmëron: Nesër nivel i lartë rreziku në këto qarqe


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:59 - 09/08/21 |
Opi Nion

IGJEUM ka paralajmëruar se pasditen e sotme dhe ditën e nesërme pritet nivel i lartë rreziku nga zjarret në disa qarqe të vendit.

Përmes një njoftimi IGJEUM bën me dije se në Lezhë paraqitet rrezik i lartë; Durrës rrezik i lartë; Tiranë rrezik i lartë; Elbasan rrezik i lartë; Fier rrezik i lartë; Berat rrezik i lartë; Korçë rrezik i lartë; Vlorë rrezik i lartë; Gjirokastër rrezik i lartë. Kurse në Shkodër rrezik i moderuar; Kukës rrezik i moderuar; Dibër rrezik i moderuar.

Sa i takon temperaturave nesër do të arrijnë deri në 38°C.

Njoftimi

Zjarret në pyje: Sot pasdite (e hënë dt.09) dhe nesër (e martë dt.10) pritet nivel “i lartë” rreziku në shumicën e qarqeve dhe nivel “i moderuar’’ rreziku në qarqet Shkodër, Kukës dhe Dibër (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark).

Në disa qarqe pritet rrezik “i lartë” vetëm në zona të lokalizuara, konkretisht: Shkodër (Jp), Kukës (Vl) dhe Dibër (Vp). Rreziku pritet të jetë më i lartë ditën e nesërme.

Parashikimi meteo:

Reshjet-Sot pasdite (e hënë dt.09) dhe nesër (e martë dt.10) nuk priten reshje në të gjithë qarqet (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark).

Temperaturat:

Nesër (e martë dt.10) temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë: në bregdet: 25 / 34 °C ; në vendet e ulëta: 23 / 38 °C; në vendet malore: 18 / 36 °C. Era-Sot pasdite (e hënë dt.09) dhe nesër (e martë dt.10) era pritet të fryjë e lehtë.

 

Pas