Bota

Zjarr në Bangladesh, digjen 15 mijë banesa


               Publikuar në : 22:24 - 17/08/19 |
Opi Nion

Një lagje e varfër në kryeqytet të Bangladeshit është përfshirë nga zjarri, i cili ka lënë të pas strehë 50 mijë persona.

Sipas autoritetve, më shumë se 15 mijë shtëpi u shkatërruan totalisht si pasojë e flakëve të ferrit që pushtuan rrethinat e lagjes Chalantika në Dhaka.

108349645_055875432-2 108349909_mediaitem108349908 mirpur-fire-jpg-edit-1565972320586 web-fire-1565967195316-1024x650
<
>

Deri më tani nuk është raportuar për viktima, por vetëm për persona të lënduar, të cilët janë transportuar për në spital.

Bëhet me dije se shumë nga banesat kishin çati prej plastike dhe kjo ishte dhe një nga arsyet që çoi në përhapjen e flakëve me shpejtësi.

Ndërkohë, lidhur me ngjarjen, autoritetet në Bangladesh kanë nisur një hetim./ Opinion.al E.Xh.

Pas