Kryesore

Zhupa deputetëve të PS:S’keni këllqe t’i dilni kundër Ramës në vendimmarrjet e…Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:29 - 12/07/22 |
Opi Nion

Deputetja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa gjatë fjalës së saj në mbledhjen e Komisionit të Ekonomisë, se vendimi i PS për të rrëzuar dekretin e presidentit Meta në lidhje me menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit është në kundërshtim me Kushtetutën dhe Konventën e Parisit për administrimin e pasurive kulturore.

Zhupa iu drejtua deputetëve të PS në komision duke iu thënë se ata nuk kanë kurajo të kundërshtojnë kryeministrin Rama.

Ishte e pritshme që do të vazhdonit në paligjshmëri duke rrëzuar dekretin e Presidentit. Ju duhet të kishit reflektuar për ta pranuar dekretin, jo për t’i dhënë të drejtë Ilir Metës, por për të mos shkel Kushtetutën, të mos shkelni Konventën e Parisit dhe të zgjidhnin mënyrën më të mirë për të administruar një pasuri kombëtare siç është Butrinti. Ju nuk keni me sa duket këllqe t’i dilni kundër Edi Ramës në vendimmarrjen e tij personale. Me sa duket interesi publik është dorë e dytë përpara interesit partiak”,-tha Zhupa.

Pas