Te Fundit

Zheji: Dielli i shqiptarëve lind nga perëndimi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:35 - 19/11/15 |
b.f

Analisti Artur Zheji në emisionin e sotëm “Opinion” ka shprehur qëndrimin e tij rreth origjinës fetare të shqiptarëve. Zheji është shprehur se të gjitha dokumnetet historike tregojnë që Shqipëria ka qenë e krishterë deri në kapitullimin e Arbërisë dhe pushtimin nga Turqia, pushtues që solli fenë e tij. “Por dielli i shqiptarëve lind nga perëndimi”, u shpreh Zheji.

KOMENTO (19)

Shkruaj nje koment

 1. Jo per te gjithe shqiptaret por per ty ndoshta. Kush ta ka dhene at te drejt qe ti te flasen ne emer popullit. Ndosha xhaxhi Enver ta ka lane amenet. Per mu dielli lind aty ku ia ka percaktu Allahu i Madherueshem ne Lindje. Civilizimet ma te medhaja kane ardh nga lindja.

 2. Zotri Zhej për shqiptarët lind dielli nga perendimi, por për perendimin lind dielli nga lindja! Sepse nga lindja është Evropa krishtere. Por tash po dal me një tem tjetër në gjithë populli shqiptarë synojm kah perendimi por ne e kemi humb pak traditen, në mendojm me shku në Evropë lakuriq cullak me veshjet e femrave tona janë katastrofale bile po shkruaj nga ky perendim qe jamë që 25 vite këtu veshja dhe sjellja e popullit ton me veshje e ka fëlliq Evropën! Në perendim femrat e kan veshen modest dhe të kulturuar e jo si veshja jonë mos te them se gati lakuriq! Evropa neve fort nuk na don se i kemi mbush burgjet e Italies, Greqies, etj… me kriminalitet drog e vrasje e lloj lloj fëlliqsire…!

 3. Z. Zheji, mund te kem mjaft kundershti me shume teza nga Tuajat, por ne debatin e djeshem ne Opinion keni qene vertet nje analist i thekur.

 4. Une personalisht mendoj qe ne Shqiptaret kemi pas ende nevoj per nje sistem komunist
  arsyja eshte qe gazetaret dhe televizionet kan nevoj ende per nji cenzur strikte, Blendi Fefziu dhe shume koleg te tij tash nuk mund kush ta din se per ken jan ka punojn,
  Ashte e pa kuptueshme pse Blendi Fevziu u jep hapsir ktune njerzve si Ramiqi , kur ky njeri ka jetu ne Bosnje ka luftue ne Bosnje dhe financimi i tij ashte shume i dyshimt.
  Keshtu qe kto televizione qe po ju jepin ktyne njerzve ket hapsir ne TV, as kta smujn me qen ma te mire se kta por jan sherbtor qe punojn per sherbime te huaja dhe kontribojn kunder kombit ne pergjithesi, Blendi Fevziu se pari duhet te thirr musafir Shqiptar ne emesionet e tij e jo Boshnjak e te flasin ne emer te Kosoves ose ne emer te Ushtarve te
  UQK, sepse as Blendi dhe as shumica e jon nuk e dim si qfar kombsie i perket Fuad Ramiqi, Une jam nga kosova dhe kam lind ne Kosove por Shqiptar i kosoves me emrin Fuad, une se paku nuk kam degjuar dhe nuk njoh perveq turq ose Boshnjak por mase tepermi ket emer e kam degjuar te Bosnjakt, edhe une i perkas fes muslimane por
  fjalet qe i perdor Fuad Ramiqi, dhe disa te tjer per shembull Naser kelmendi, ish antar
  i kuvendit te kosoves dhe kta te dyt se bashku flasin aq teper kunder prej ardhjes son Shqiptare kto fjal as qe mundet mi paramendue nje njeri qe e ndin veten Shqiptar e jo mi fol publikisht, Naser Kelmendi, te gjithe e din qe ai eshte hashkali ma shkurt ne ne kosove ju thojm magjup ose rom, quani si te doni e ai merr ne emer te kosoves neper shoqata mulsimane neper Evrop dhe as kush se pengon ne emer te demokracis, per ket arsye mendoj qe Televizionet dhe Gazet ishte dasht ende te ket nje cenzur pak me te but se ata ne sistemin e Enver Hoxhes Por ne qofse vazhdon keshtu te gjithe popujt e ballkanit do ti perfaqsojn Shqiptaret por masandej nuk e dim si ku dot e na shpij kjo.

 5. Feja e percan njerezimin. Ne qoftese ne Shiptaret tregohemi shume toleranta me fene islame atehere ne Shqiperi gradualisht mbas shume vitesh do te shderrohet ne nje shtet islamik krejt si lindja e mesme qe pa dy shim do te isthme shume e rrezikshme. Shume nga keto te rijte muslimane Shiptare jane viktima. Muslimanet e vertete besojne ne thelb se ato jane mbi gruan dhe pa dyshim ato nuk jane toleranta ne sjelljen e tyre ato besojne qe ligjet te jene te gjitha islamike pra do te thote me keq se ne diktauren e Enverit. Te gjithe Xhamite ne Shqiperi duhet te jene financuar nga lindja e mesme. Ne jemi ne Europe dhe po te tregohemi me naive ato gradualisht do te na hane se ska rruge tjeter. Pse pyetja shtrohhet se sa toleranta jemi ne Shqipetaret e thjeshte. Po sa toleranta jane keto qe praktikojne fene islame sepse ato jane shume te kushtezuar dhe nuk jane me toleranta se ne Shqiptaret e thjeshte, shikoni pak lindjen e mesme dhe krahasojeni me Perendimin ku ka tolerance ka perparim demokraci. Turqia na pushtoi dhe fatkeqsisht fene muslimane e kemi peshqesh nga ata. Dhe ato ne lindje te mesme ka nga ato qe duan te jetojne te lire, por kan frise te devijojne. Pra feja percan njeriun po mos te ishte keshtu kjo biesde nuk do te ishte kaq e nxete. Artur Zheji Ka te drejte.

 6. E vetteta eshte e pavertete ne kohen e sotme ! Me gjithe respektin qe kam ndaj opinionisteve, me duhet te protestoj ashper ndaj cdo lloj manipulimi mediatik te analistberesve ne Shqioeri. Jemi larg europizimit te nderuar, aq larg sa eshte lindja dhe perendimi. Ju qe mendoni se Europa eshte parajsa mashttroheni me veten tuaj. Europa eshte diktature e kontrolluar, … Dilni dhe shijoeni jeten europiane! Ketu qeni ka vlere me te madhe se njeriu, maca gjithashtu…

 7. Leket ndoshta merni juve per ti shkruar kto komente,me vjen keq qe mendoni keshtu sepse te vishesh ose te lesh mjekerr nuk ka lidhje aspak me leket,cdo njeri ka drejte te zgjedhe besimin e tij,atehere per tu bere katolik i bie qe marin lek edhe ato ?

 8. Te lumte Zheji! Te tjeret vetem sterhollojne dinakerisht nje gje qe eshte e qarte: shqiptaret s’kane patur kurre lidhje me radikalizmin dhe e perbuzin cdo forme te tij. Por varferia, injoranca dhe keta opinionistet e kamufluar e dinake, po e paraqesin radikalizmin si nje gje normale dhe shenje te besimit te plote! Sa mjerane duken! Shqiptaret jane evropiane dhe mbrojne vlera te tjera qe ne qender kane njeriun. Besimi i verber e radikal, pavaresisht nga lloji i besimit, con ne shkaterrimin e shoqerise dhe te kombit! Nese kjo rrezikohet te ndodhe duhen marre masa ekstreme…

 9. Zheji je shum I sakte,
  Ndersa per ato shqiptar qe lejne mjekra dhe vishen me pantallona te prera qe hiqen si musliman radikal marrin lek, rrog mujore,..kur veshin dhe grate marrin akoma me shum lek

Pas