Kryesore

Zgjedhorja/ Basha i përgjigjet Ambasadores së SHBA: Ka mbetur një çështje


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:28 - 03/06/20 |
Opi Nion

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka dalë në një deklaratë për mediat, vetëm pak minuta pasi Ambasadorja Amerikane Yuri Kim foli për një marrëveshje, të cilën tashmë opozita do duhej ta pranonte.

“Është bërë progres per ceshtjen e administrates zgjedhore. Ka mbetur një çështje pa zgjidhur. Dua të siguroj që opozita e bashkuar do të bëjë gjithçka për zgjedhje të lira e të ndershme”, tha Basha pa dhënë një përgjigje të prerë mbi vendimin e opozites.

Deklarata e Ambasadores Kim

Sot kemi bërë një progres të jashtëzakonshëm. U takuam sot edhe për 9 orë të tjera. Në një negociatë që është kaq e rëndësishme për të ardhmen e Shqipërisë, çdo parti i kërkohet që të japë në mënyrë që Shqipëria të fitojë. Çdo palë dha, gjithashtu çdo palë fitoi. Populli shqiptar mund të fitojë akoma më shumë. Çdo palë dha, por më duhet t’i jap merita të veçanta partisë në pushtet.

Ne e bëmë të qartë se partia në pushtet kanë privilegjet e tyre dhe duhet të jepen më shumë. Kështu që ata e bënë. Kështu që përgëzoj partinë në pushtet. Ne kemi atë që jenë një marrëveshje shumë e mirë. Është një marrëveshje që do ta vendosë Shqipërinë në mënyrë të patundur drejt integrimit në BE. Përmban masat që janë kërkuar nga ODIHR. Ka ardhur koha për mikun tim Luli Basha që të balancojë të gjithë faktorët dhe të thotë PO për popullin shqiptar dhe të thotë PO për Shqipërinë në Evropë. Topi është në fushën e tij dhe e ardhmja është në duart e tij.

 

Pas