Kryesore

Zgjedhjet/ Varhelyi: Rezultati të jetë i qartë, të hetohen parregullsitë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:38 - 05/05/21 |
Opi Nion

Komisioneri për Zgjerim në BE, Oliver Varhelyi ka folur në lidhje me zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

Në një konferencë me kryeministrin Edi Rama në Rinas, komisionei tha se rezultati i zgjedhjeve duhet të jetë i qartë dhe të hetohet nga autoritetet çdo parregullsi.

Varhelyi  paralajmëroi se pa një parlament të plotë nuk mund të ecet përpara drejt BE.

“Ne kemi një ambasador të mirë në Shqipëri dhe jam krenar që kam mundësinë të punoj me të. E ndjek punën e tij dhe jemi në kontakt të vazxhdueëshëm kemi qenë në kontakt dhe për zgjedgjet. Sa i përket rezultatit të zgjedhjeve dhe mendoj se pas një fushate të zjarrtë dhe debate të zjarrta na nevojiten rezultate të qarta. Ne dëshirojmë të shikojmë të gjitha pamundësitë qoftë për blerjen e mundshme të votave që të ndiqen nga autoritetet por pas kërtij procesi na duhen rezultatet përfundimtare pas rezultateve dhe kuvendi të fillojë nga puna për reformat e Be. Pa një parlament të plotë nuk mund të ecet përpara drejt bashkimit europian”,-tha Varhelyi/ Opinion.al

Pas