Bota

Zelensky: Sanksionet ndaj Rusisë pasive, ukrainasit s’duhet të vdesin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:15 - 29/03/22 |
Opi Nion

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka nxitur vendet perëndimore të ashpërsojnë sanksionet ndaj Rusisë, duke përfshirë vendosjen e embargos ndaj naftës ruse.

Në fjalimin e tij gjatë natës, ai kritikoi ashpër natyrën “pasive” të disa sanksioneve, duke thënë se bota nuk mund të presë që Moska të përgjigjet.

Zelensky u shpreh se “sanksionet e forta parandaluese”, nëse do të ishin miratuar nga fuqitë botërore më herët, mund të kishin parandaluar pushtimin.

“Një luftë në shkallë të plotë ka filluar,” tha Zelensky. “Tani ka shumë sugjerime dhe paralajmërime se sanksionet e supozuara më të ashpra, si një embargo ndaj furnizimeve ruse të naftës në Evropë, do të vendosen nëse Rusia përdor armë kimike”.

“Thjesht nuk kam fjalë. Ne, njerëzit që jemi gjallë, duhet të presim. A nuk është gjithçka që ushtria ruse ka bërë deri më sot një embargo nafte? A nuk e garantojnë këtë bombat fosforike? Bombardimi i termocentralit bërthamor nuk e garanton atë?”

Zelensky tha se ai planifikon t’u drejtohet parlamenteve të disa vendeve këtë javë për t’i kërkuar atyre që të ofrojnë më shumë armë.

“Ukrainasit nuk duhet të vdesin vetëm sepse dikush nuk mund të gjejë guximin e mjaftueshëm për të dorëzuar armët e nevojshme,” tha ai.

“Frika të bën gjithmonë bashkëpunëtor”-vijoi ai./Opinion.al

Pas