Bota

Zelensky: Komuniteti ndërkombëtar përgjegjës për një katastrofë humanitare


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:13 - 09/03/22 |
Opi Nion

Zelenskiy ka thënë se niveli i kërcënimit është në maksimum dhe ka paralajmëruar një “katastrofë humanitare” masive nëse në Ukrainë nuk shpallet zonë ndalim-fluturimi.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, ka thënë se komuniteti ndërkombëtar do të jetë përgjegjës për një “katastrofë humanitare” masive nëse nuk bie dakord për një zonë ndalim-fluturimi dhe paralajmëroi se vendi është në nivelin maksimal të kërcënimit.

Rusia përdor raketa, avionë dhe helikopterë kundër nesh, kundër civilëve, kundër qyteteve tona, kundër infrastrukturës sonë. Është detyrë humanitare e botës të përgjigjet”, tha ai në fjalimin e tij të përditshëm televiziv, raporton Reuters.

Ai tha gjithashtu se ukrainasit kanë treguar gjatë dy javëve të fundit se nuk do të dorëzohen kurrë.

Pas