Bota

Zelensky i bën thirrje kancelarit gjerman të vizitojë Kievin më 9 maj


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:06 - 06/05/22 |
Opi Nion

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i ka bërë thirrje kancelarit gjerman Olaf Scholz të ndërmarrë një “hap të fuqishëm” dhe të vizitojë Kievin më 9 maj.

Kjo është data kur Rusia feston çdo vit fitoren e Bashkimit Sovjetik në Luftën e Dytë Botërore.

“Ai është i ftuar, ftesa është e hapur, ka kohë që është”,-ka thënë Zelensky.

Kujtojmë se Zelensky ka qenë më parë kritik ndaj Gjermanisë për rezistencën ndaj thirrjeve evropiane për ndalimin e energjisë ruse./Opinion.al

Pas