Bota

Zelensky: Do negociojmë me Rusinë vetëm nëse Putin largohet nga detyra e presidentitBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:29 - 30/09/22 |
Opi Nion

Presidenti Volodymyr Zelensky dekalron se Ukraina wshtw e gatshme tw fillojw nwgociatat me Rusinw vetwm nwse Vladimir Putin largohet nga detyra e tij si president.

“Ukraina ishte dhe mbetet një lider në përpjekjet e negociatave: ishte shteti ynë ai që gjithmonë i propozoi Rusisë të binte dakord për bashkëjetesë në kushte të barabarta, të ndershme, të denja dhe të drejta. Natyrisht, kjo është e pamundur me këtë president rus… Prandaj, ne jemi gati për një dialog me Rusinë, por me një president tjetër të Rusisë. Vetëm rruga e forcimit dhe dëbimit të pushtuesve nga të gjitha trojet tona rivendos paqen. Ne do të kalojmë nëpër këtë rrugë… Ne duhet të legalizojmë gjithçka që kemi arritur në realitet. Në Ukrainë, veçanërisht, fati i demokracisë vendoset në të përballja me tiraninë”, nënvizoi presidenti i Ukrainës.

Presidenti rus Vladimir Putin, duke folur në Kremlin pas rezultateve të referendumeve në Donetsk, Kherson dhe Zaporizhia, tha se Moska po i bën thirrje Kievit që të ndërpresë menjëherë të gjitha armiqësitë dhe të kthehet në tryezën e bisedimeve, pasi Rusia është gati.

Pas