Politikë

Zëdhënësja e PD publikon dokumentin: Durrësi 42 mijë euro për zbukurime


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:59 - 14/12/19 |
xhu lia

Zëdhënësja e partisë Demokratike Ina Zhupa është shprehur se për dekorimin me zbukurimet festive në qytetin e Durrësit janë shpenzuar 42 mijë euro, ndërkohë ka rikujtuar se qytetet e Mitrovicës dhe Tetovës kanë vendosur të mos kishin dekor festash këtë vit dhe paratë ia dhuruan Shqipërisë për ndihma për të prekur nga tërmeti.

Përmes një postimi në Facebook ka publikuar dokumentin e prokurorimit për dekorin e qytetit të Durrësit dhe gjithashtu deklaratën e kryetares së bashkisë së Tetovës.

Postimi i plotë i zëdhënëses së PD-së Ina Zhupa:

Standardi rilindas: Zbukurojne qytetin e Durresit 42 mije euro per festa, kur njerezit jane akoma rrugeve pa siguri, pa strehim! Nderkohe Tetova na dhuroi 25 mije eurot e dekorit te saj festiv per qytetaret e Durresit!

Mitrovica dhe Tetova vendosen te mos kishin dekor festash kete vit sepse parate e parashikuara per zbukurimin e qyteteve ja kane kaluar Shqiperise per ndihma per te prekurit nga termeti. Tetova dhuroj 25 mije eurot e dedikuara per dekorin festiv.

Ndersa Tirana qe ka edhe fondin me te madh te shpenzimeve per zbukurimet e festave, por edhe Durresi e Lezha kane shpenzuar milion lek per dekor.  Nderkohe qe banoret jane jashte pa strehe, pa ushqime, edhe te pasigurt se cfare do ndodhi me ta. Durresi qyteti edhe me i prekur nga termeti, me humbje tragjike jetesh njerezish harxhon 42 mije euro per dekor zbukurimesh ne qytet.

Qeveria eshte e gatshem qe te lere pa shperblim pensionistet qe mezi shtyjne muajin por jo dritat edhe yjet e qyteteve! Sepse per rilindasit e emeruar ne krye te bashkive edhe per qeverine dukja se gjithcka eshte ne rregull eshte me e rendesishme se realiteti i mjerueshem qe po perjetojne shqiptaret!/Opinion.al/

Pas