Kryesore

Zbulohet rasti i parë i variantit Omicron në Greqi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:11 - 02/12/21 |
Opi Nion

Greqia ka identifikuar rastin e parë të Covid-19 të shkaktuar nga varianti Omicron, njoftoi të enjten Ministri i Shëndetësisë Thanos Plevris.

Infeksioni u konfirmua në Kretë, në një shtetas grek që u kthye nga një udhëtimi në Afrikën e Jugut, tha ai në një konferencë shtypi duke specifikuar masat e një ligji të ri që detyron vaksinimin për të gjithë personat mbi moshën 60 vjeç.

Theoklis Zaoutis, kreu i Organizatës Kombëtare për Shëndetin Publik (EODY), tha se burri fluturoi në Kretë më 26 nëntor dhe mori një test të shpejtë antigjeni në aeroport, i cili rezultoi negativ.

Një test i dytë të nesërmen, pasi ai zhvilloi simptoma të lehta të Covid-19, përsëri mori një rezultat negativ derisa një i tretë më 29 nëntor konfirmoi infeksionin. Autoritetet shëndetësore konfirmuan të enjten në mëngjes se ishte varianti “Omicron”.

Zaoutis deklaroi se burri mbetet në karantinë dhe kontaktet e tij kanë rezultuar negative.

Pas