Bota

Zbulohen dy ilaçe të tjera kundër COVID-19


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:13 - 08/01/21 |
Opi Nion

Janë zbuluar dy ilaçe të tjera kundër COVID-19. Kërkuesit shkencorë në Mbretërinë e Bashkuar shprehen se dy ilaçet janë Tocilizumab dhe Sarilumab.

Sipas tyre, këto dy medikamente mund të përdoren menjëherë në spitalet britanike pasi ulin vdekshmërinë me 24% te pacientët në gjendje të rëndë.

Ekspertët thonë se këto ilaçe shpejtojnë edhe procesin e rekuperimit të pacientëve, duke ulur me një javë qëndrimin në trajtim intensive.

Ilaçi i parë efektiv kundër Covid-19 ishte deksametazoni, që kushton rreth 8 euro. Ndërkohë, çmimi i dy ilaçeve të reja është shumë më i lartë: 1000 dhe 1300 euro për pacient./ Opinion.al

Pas