Bota

Zbardhet biseda me Papën, Zelensky i bën thirrje Vatikanit të ndërmjetësojë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:49 - 22/03/22 |
Opi Nion

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka folur me Papa Françeskun dhe ka sugjeruar se Vatikani mund të luajë një rol ndërmjetësues në përfundimin e luftës me Rusinë.

Në një postim në Twitter, Zelensky tha se i shprehu Papës “situatën e vështirë humanitare” dhe se si korridoret e shpëtimit po bllokoheshin nga trupat ruse.

Zelensky shtoi: “Roli ndërmjetësues i Selisë së Shenjtë për t’i dhënë fund vuajtjes njerëzore do të vlerësohej.”

Kjo vjen pasi Zelensky tha të hënën se Jerusalemi mund të jetë potencialisht një vend për bisedimet e ardhshme të paqes të nivelit të lartë midis Ukrainës dhe Moskës.

Pas