Aktualitet

Zagani në Opinion: I kërkova kolegut italian të arrestonte trafikantët që nuk arrestoja dot në Shqipëri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 07:00 - 10/11/15 |
b.f

Dhe çfarë bëtë?

Dhe unë veprova disi në kokën timë qofte dhe administrativisht jo fort korrekt, por asnjëherë e jashtëligjshme. Duke parë shitjen e informacioneve, mosveprimin e krimeve të rënda, me prokurorinë e Fierit nuk e kapja dot, ndonëse prokuroria pretendon se unë kam kryer veprime jashtë juridiksionit, shefat e mi kanë qenë në dijeni dhe më kanë aprovuar kryerjen e vepimeve, madje nuk kam shkuar asnjëherë me makinën time, por me makinën e shtetit dhe me karburantin e shtetit.

Po autoritetet italiane?

Autoritetet italiane nëpërmjet bisedave, siç kam shpjeguar më herët qe miku kolegu im Giuliani punonte këtu për shtetin shqiptar, nuk punoja unën për shtetin Italian, por punonte ai këtu për shtetin shqiptar. Vazhdimisht komunikoja me të në telefon, për mua Giuliani ka qenë dhe një shkollë profesionale. Në bisedat me të kam diskutuar edhe faktin se po më shiten informacionet dhe nuk dija si të bëja kasha ngelur mes katër rrugëve dhe I thashë jam bërë të lë punën nuk punohet më, pas ndërrimit të pushteteve janë fuqizuar disa kriminelë sa nuk po marr vesh se çfarë bëhet, nuk di kujt it dërgoj informacionin, që jo vetëm ma shesin por nuk caj dot përpara por po ngelem në vendnumëro. Keto kane qene biseda miqesore me nje koleg te besueshem. Dhe ne diskutim e siper si here te tjera kur unë kisha nevojë për ta sqaruar ndonjë informacion, Giuliani me ka dhënë ndonjë shpjegim se çfarë mund dihej nga pala italiane për këtë trafikant dhe I kam kërkuar ndihmë nëse mund ta quaj, që nëse unë arrij të marr informacionin që ai është në det me drogë, por që nuk po e kap dot, sepse nuk po më lënë, të të bie në qafë të ma arrestosh ti atje. E kam kërkuar unë se plasa, nuk duroja dot më. Dhe kjo është dijenia, ata interpretojnë bisedat e mia miqësore me kolegun dhe mikun tim Giuliani, sikur janë raportime policore. Në fund të fundit e shkruajnë dhe e deklarojnë diçka të tillë, por deri më sot që flasim edhe përse janë bërë disa séance edhe përse kam kërkuar direkt edhe nëpërmjet avokatit këto prova që ata kanë për të më provuar këtë fakt, nuk më është paraqit asnjë provë. Vetëm fjalë, fjalë të stisura nga prokurori Anton Martini dhe te stisura nga SHKB-ja nga zoti Arben Skëndo dhe Zamir Shtylla, dy sigurimsa mjeshtra për të bërë intriga.

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

  1. Z. Fevziu
    Ndoqa emisionin e pare me intervistat e marra Z. Zagani, edhe panvaresisht nga ato qe u thane, me ben pershtypje qe akoma nuk eshte cilesuar “Dyshimi i Arsyeshem” apo ” Indicja e Dyshimte” ne ato cka thote Z. Zagani. Shpresoj te jem gabim, por per ata qe e njohin fushen e investigimit / hetimit, deshmija e “informatorit” qofte i ky i certifikuar apo jo nga prokuroria, nuk merret si Indicje ose Dyshim i Arsyeshem per te leshuar gjykata ose prokuroria Urdher-Pergjiim. Sepse nje menyre e tille funksionimi to ta kthente vendin ne nje kaos te vertete. P.SH. Nje informator mund te deklaroje tek agjenti ku ai raporton, qe dhe ju keni $2 mil cash ne shpi, armatim e droge, edhe mund ta thote kete per 1001 arsye, I bie qe gjykata te leshoje urdher-pergjimi edhe per ju, apo jo??? Edhe ky agjent kete informacion e hidhka ne “sistem” edhe ja ku na dolet edhe “ju” kontigjent i krimit …. lol. Nuk me vjen cudi qe keto qe thote Z. Zagani mund te jene te gjitha te verteta, por deri tani duken thjesht “Me tha – Te thashe”.
    Shkembimi i informacionit me personel te pautorizuar konsiderohet i paligjshem. Sepse, disiminimi i informacionit te klasifikur (info per persona nen hetim, considerohet info i klasifikuar). Ka zyra te posacme qe merren me shkembimin e informacionit. Sic jane zyrat e Interpol, Europol, ose zyrat Liason. Keto te fundit krijohen per te shmangur burokracine edhe me marraveshje dy-paleshe. aka Mutual-Aid Agreement.
    Besoj se nje jurist i ftuar ne studio mund ta sqaroje me mire kete situate .
    Z. Zagani te rrij atje ku eshte se me mafien qe ka kapur kupolen ne Shqiperi nuk merret dote.

Pas