Kryesore

“Zaev një aventurier”, Berisha: “Ballkani i Hapur” vdiq dy ditë më parë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:18 - 02/11/21 |
Opi Nion

Ish-kryeministri Sali Berisha ka sulmuar nga Kamza nismën “Ballkani i Hapur”, duke thënë se është krijuar nga Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, kryeministri Edi Rama dhe nga kryeministri i dorëhequr i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev.

Berisha tha se me kërkesën për dorëheqjen nga posti si kryeministër i Zaev, Ballkani i Hapur “vdiq”. Ish-kreu i PD e quajti Zaevin aventurier që nxiti përplasjes Bullgarinë dhe Serbisë.

“Një përshëndetje të përzemërt dua t’u p[ërcjell zgjedhësve të Maqedonisë së Veriut që ia prenë biletën një aventurieri i cili me aventurën e tij e shndërroi Maqedoninë e Veriut në mollë sherri midis Bullgarisë dhe Serbisë. Ky politikan i verbër harroi se Maqedonia e Veriut u krijua për të mos lejuar formimin e Serbisë së Madhe, as të Bullgarisë së Madhe, ndërsa ky vrapoi pas Beogradit sikur të ishte i biri i Pashiçit.  Zhvillim i madh pozitiv në Maqedoninë e Veriut ishte se aty ku u pagëzua me emrin e George Soros “Ballkani i Hapur”, aty edhe vdiq dy ditë më parë nga vota e qytetarëve të Maqedonisë”, u shpreh Berisha, duke shtuar se me “Ballkanin e Hapur.Nuk ka nevojë për hegjemonizma, por për bashkëpunim midis vendeve të barabarta”,-tha Berisha./Opinion.al

Pas