Kryesore

Yuri Kim shpërndan mesazhin e Blinken: Ne do të ndalojmë të korruptuarit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:01 - 08/12/21 |
Opi Nion

Ambasadorja e SHBA-ve  në Shqipëri, Yuri Kim ka shpërndarë në rrjetet sociale mesazhin e sekretarit amerikan të shtetit Antony Blinken.

Në mesazhin e drejtuesit të politikës së jashtme amerikane, shkruhet se shtetet duke bashkëpunuar me SHBA do të ndalojnë personat e korruptuar që ende nuk janë ndëshkuar.

“Duke punuar së bashku, ne do të ndalojmë aktorët e korruptuar të veprojnë pa u ndëshkuar. Departamenti i Shtetit rikonfirmon angazhimin tonë për të gjithë ata që punojnë për të ndërtuar transparencë dhe llogaridhënie në mbarë botën. Urime Kampionëve tanë Antikorrupsion 2021. Liria e medias luan një rol të domosdoshëm në informimin e publikut, për t’i mbajtur qeveritë përgjegjëse dhe për të treguar histori që përndryshe nuk do të tregoheshin. SHBA do të vazhdojë të mbrojë punën e guximshme dhe të nevojshme të gazetarëve në mbarë botën”- thekson sekretari amerikan i shtetit në mesazhin e rishpërndarë nga ambasadorja amerikane në Tiranë Yuri Kim.

Pas