Aktualitet

Xhaçka me ekipin shqiptar në KS: Presidenca në Qershor, përgjegjësi për vendin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:55 - 27/03/22 |
Opi Nion

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, gjatë vizitës së saj në Nju Jork, ka zhvilluar një takim me ekipin shqiptar në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

Ajo është shprehur se Shqipëria do të kryesojë Presidencën e Këshillit të Sigurimit në muajin Qershor dhe do të ketë mundësinë të avancojë akoma më shumë agjendën e prioriteteve të saj.

“Shqipëria do të kryesojë Presidencën e Këshillit të Sigurimit në muajin Qershor, çka është edhe momenti kulmor i punës sonë gjatë vitit të parë të mandatit, jo vetëm në terma prestigji, por edhe sepse vendi ynë do të marrë një rol akoma më të rëndësishëm në përcaktimin e axhendës dhe punës së Këshillit të Sigurimit dhe do të ketë mundësinë të avancojë akoma më shumë agjendën e prioriteteve dhe interesat e Shqipërisë”, u shpreh ministrja Xhaçka.

Lidhur me axhendën e Shqipërisë gjatë presidencës, ministrja Xhaçka theksoi se përpjekjet globale kundër ekstremizmit të dhunshëm, axhenda e grave, paqes dhe sigurisë do të jenë prioritetet kryesore. Ajo porositi ekipin që Ukraina të vijojë të ketë vëmendjen e Shqipërisë në Këshillin e Sigurimit të OKB.

Gjatë mandatit dy vjeçar si anëtar i KS, vendi ynë do të kryesojë Presidencën e Këshillit të Sigurimit në Qershor të këtij viti dhe në Tetor të vitit 2023./Opinion.al

Pas