Rajoni

Vuçiç: I gatshëm të bashkëpunoj me Kosovën për luftimin e koronavirusit


               Publikuar në : 11:59 - 06/04/20 |
Opi Nion

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka shprehur gatishmërinë e tij për të bashkëpunuar me autoritetet në Prishtinë, në luftën kundër koronavirusit.

Në një bisedë telefonike me shefin e Misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, Zahir Tanin, Vuçiç shprehu shqetësimin e tij për përhapjen e koronavirusit në Kosovë, thuhet në një komunikatë të lëshuar nga Presidenca e Serbisë. Beogradi është i vendosur për t’i ndihmuar serbët në Kosovë për të luftuar epideminë, tha Vuçiq.

Komuniteti serb në Kosovë i raporton rastet e të prekurve me koronavirus në Serbi.

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç, ka bërë të ditur se 27 persona nga mjediset serbe në Kosovë janë infektuar, ndërsa një ka humbur jetën.

Bëhet e ditur se Vuçiç dhe Tanin kanë biseduar edhe për situatën politike dhe të sigurisë në Kosovë./ REL

Pas