Kronikë

Vrau vajzën dhe dhëndrin, gjykata shpall fajtor 56-vjeçarin shqiptar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:11 - 17/02/21 |
Opi Nion

Më shumë se një vit pas vrasjes së vajzës dhe dhëndrit të tij, Osman Shaptafaj është shpallur fajtor nga gjykata Australiane.

Ngjarja e rëndë ndodhi në 31 dhjetor të vitit 2019 në Melburn, ndërsa Lindita 25-vjeçare sapo kishte nisur një jetë të re me bashkëshortin e saj 29-vjeç.

Pikërisht ky vendim, për një martesë që me sa duket nuk ka patur miratimin e babait, e ka çuar 56-vjeçarin në aktin e rëndë, duke i ekzekutuar të dy me armë zjarri, në kohën që çifti po hynte në banesë.

Vajza e tij Lindita, vdiq në vend, ndërsa Vetoni, vdiq të nesërmen në spital.

Pasi vrau të bijën dhe dhëndrin, Osmani u gjet një bllok më tutje me plagë plumbi në kokë, ndërsa tentoi të vriste dhe veten.

Shaptafaj, u shpall fajtor nën akuzën e vrasjes së dyfishtë./Opinion.al

Pas