Kronikë

Vrau dy turistët çekë, lihet në burg përjetë Sokol MjacajBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:30 - 05/07/22 |
Opi Nion

Gjykata e Lartë ka lënë në fuqi dënimin me burgimin të përjetshëm për Sokol Mjacajn, i shpallur fajtor për vrasjen e dy turistëve çekë në korrik të vitit 2015. Trupi gjykues vendosi të mos pranojë rekursin e Mjacajt.

Mjacaj ka vrarë dy turistët çekë, Michal Svatos dhe Anna Kusinova, më 3 korrik 2015 në fshatin Prekal të Dukagjinit.

Ai u arrestua 2 ditë pasi u mori jetën dy turistëve që po vizitonin zonën e Shkodrës. Mjacaj pranoi menjëherë autorësinë e krimit dhe tha se kishte hipur me forcë në makinën e tyre, duke i kërcënuar me një kallashnikov, me qëllim për t’i grabitur.

Por, në afërsi të fshatit Prekal, turisti çek Michael Svatosh ka tentuar t’i marrë armën tip kallshnikov dhe në këto momente Mjacaj ka qëlluar duke i vrarë të dy të rinjtë.

Asokohe ai deklaronte se nuk kishte patur si qëllim vrasjen por vetëm grabitjen e tyre.

Pas