Emisionet

Vrasjet në Velipojë, avokatja: Shteti fajtor në të gjitha hallkat


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:05 - 28/06/21 |
Opi Nion

Për avokaten Eneida Boxheku shteti shqiptar është fajtor në të gjitha hallkat për vrasjen e katër personave në Velipojë pas një konflikti për të shfrytëzuar bregdetin.

Boxheku ka treguar në emisionin “Opinion” sot problematikën ligjore për ndarjen e zonës në plazhet e Shqipërinë, teksa ka paralajmëruar se në vendin tonë do të përsëriten ngjarje të tilla nëse nuk vepron shteti.

Në vitin 2019 është miratuar një rregullore, që miraton që miraton rregulloren kushtet dhe kriteret për stacionet e plazhit. Rregullorja është e mirë detajuar dhe për aplikimet për lejet. Lejet shkojnë nga një vit deri ne 5 vite. Por revokohet nis nuk përmbush kriteret. Rregullorja thotë që qeverisja vendore shqyrton kërkesat e subjekteve private për stacionet e plazhit. Ka dhe një kontratë tip që duhet të jetë e mbyllur në çdo 31 mars të çdo viti. Por këtu është problemi pasi janë amplifikuar fuqitë e pushtetit lokal dhe qëndron. Problemi është i shtetit në të gjitha nivelet. Kjo është një ngjarje e paralajmëruar. Ligji është dhe aplikimi është zero. Të flasim me fakte tani”, u shpreh Boxheku./Opinion.al

Pas