Bota

Vrasja/Piloti jep dëshminë, si u zbardh krimi nga ora në dorën e Caroline


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:50 - 20/06/21 |
Opi Nion

Indinjatë të lartë kanë shkaktuar zbulimet që vijnë në lidhje me vrasjen e Caroline nga burri i saj 32-vjeçar Babis Anagnostopulos.

Charalambos (Babis) Anagnostopulos në 03:00 të mëngjesit të së Premtes, 18 Qershor, i sjellë para gjykatave, dha të tjera detaje para oficerëve të policisë, duke përshkruar kohën e vrasjes dhe mënyrën se si ai e lidhi veten deri në organizimin e të ashtuquajturës “grabitje pas vrasjes”.

Bashkëshorti vrasës dhe kërkesa e tij për falje

Pjesë nga dosja/ E premte, 18/06 Ora 03:00

– A mund të na përshkruani edhe një herë momentin që përqafuat gruan tuaj dhe pas 5 minutash e kuptuat që ajo nuk po lëvizte?

“Caroline ishte duke fjetur me fytyrë poshtë dhe ana e djathtë e fytyrës ishte mbështetur në jastëk. Unë u shtriva pranë saj duke u përpjekur t’i them se ajo që ajo i bëri Lydias ishte shumë e keqe. Ajo as që donte të më dëgjonte.

Më tha që unë dhe Lydia të largoheshim. Pastaj, ndërsa ajo ishte shtrirë me fytyrë poshtë, unë qëndrova mbi të duke u përpjekur ta bëja të më dëgjonte.

Ajo po përpiqej për të më larguar nga vetja, por sa më shumë që përpiqej, aq më shumë e shtyja, sepse gjithçka që dëshiroja ishte që ajo të më dëgjonte.

Ndërsa ishim në këtë situatë, unë e shtyva nga sipër dhe pjesa e përparme e fytyrës së saj, domethënë goja, hunda dhe sytë e saj u ngjeshën në jastëk. Nuk mbaj mend nëse në atë moment unë e shtypa kokën e saj me duar, por mendoj se po i shtypja kokën me peshën e trupit tim.

Ndërsa po e shtyja i thashë 2-3 herë: “Nuk do ta godasësh më të voglën”. Kjo duhet të ketë zgjatur për rreth pesë minuta, derisa kuptova që Caroline kishte ndaluar së lëvizuri.

Pastaj në panik, u përpoqa ta riktheja, por pashë që kjo ishte e kotë. ”

Në raportin e mëparshëm të ekzaminimi, ju na përshkruat se si ishit i lidhur para se të vinte policia. A ju kujtohet nëse i keni lidhur duart para ose prapa këmbëve?

Mbaj mend që i kisha lidhur pas këmbëve. I lidha këmbët. Pastaj i lidha këmbët në dërrasat e krevatit dhe natyrisht së fundmi i lidha krahët pas këmbëve.

Shkatërrimi i bizhuve të Caroline

Piloti 32-vjeçar u kujdes që madje edhe të zhdukte bizhuteritë e gruas së tij, në mënyrë që të forconte skenarin e grabitjes pas vrasjes.  Sipas informacionit nga CNN Greece, vrasësi fshehu bizhuteritë e gruas në sabratorin e makinës dhe i tha policisë se përveç parave që kishin në shtëpi, hajdutët vodhën bizhuteritë e Caroline.

Ditë më vonë, megjithatë, ai rrëfeu se u mori unazat e tyre të martesës, një unazë të Caroline dhe një varëse dhe i futi në sabratorin e makinës, ndërsa disa ditë më vonë ai i nxori dhe i hodhi në një kosh plehrash afër shtëpisë në Glyka Nera.

Ai madje i zbuloi policisë se kishte veshur doreza për të mos lënë gjurmë gishtash.

Dëshmia e mjekut ligjor

Një dëshmi e rëndësishme për përparimin e hetimeve ishte ajo e mjekut ligjor, i cili përcaktoi kohën e vdekjes së Caroline, në të njëjtën kohë duke hedhur poshtë pretendimin e pilotit se ai kishte qëndruar në një gjendje të mpirë (humbje ndjenjash) për 2 orë.

Sapo pashë orën që viktima mbante dhe e dija që ora të tilla regjistrojnë shumë parametra të afktivitetit dhe funksionit të zemrës, mendova se duhej ta merrja menjëherë atë orë për të tjera ekzaminime.

Sapo e mora, ndoqa procedurën për përcaktimin e vdekjes, e cila u tha se ndodhi në orën 10:00 të 11 majit 2021. Pra, nga të dhënat që janë regjistruar në orën inteligjente dhe që ju më raportoni, unë vlerësoj në vijim:

Ritmi i zemrës së një personi në pushim ose në aktivitet fizik varet nga shumë faktorë të tillë si mosha, gjendja e zemrës ose nëse personi është në një gjendje stresi fizik ose mendor.

Nga vlerat e dhëna, unë konsideroj se rrahjet e zemrës nga 48 në 58, e cila regjistrohet nga 1:41 deri në 3:51 më 11 maj 2021, korrespondojnë me një periudhë gjumi.

E konsideroj të njëjtën gjë për regjistrimin në 3:58 kur impulset janë 61 në minutë. Në 4:05 pulsi rritet me rreth 50% nga pjesa tjetër e kohës së gjumit.

Besoj se në atë kohë personi ishte në një gjendje stresi shumë të fortë mendor ose fizik.

Duke qenë se e kam përcaktuar kohën e vdekjes po ashtu si edhe autopsia,  5-6 orë distacë nga ora 10, unë e konsideroj tërësisht të përputhshme që procesi i mekanizmit të vdekjes të ndodhte nga 4: 05 deri në 4:11.

Në orën 4:11 është regjistrimi i fundit i orës inteligjente dhe besoj se vdekja ndodhi menjëherë më pas.

Nga nerkopsia dhe autopsia kisha konkluduar se procesi i vdekjes zgjati në të vërtetë disa minuta, domethënë se vdekja nuk ishte e menjëhershme.

Për pilotin: Unë e ekzaminova atë rreth orës dy të 11 majit 2021, domethënë rreth 8 orë pas orës 6:08. Komunikimi ishte i shkëlqyeshëm, nuk shfaqi shenja të problemeve apo dëmtimeve të trurit. Unë përjashtoj mundësinë që njeriu që kam ekzaminuar, 33 vjeç, me profesion pilot dhe pa dëmtime kraniocerebrale, të ketë qëndruar nën anestezi për 2 orë.

 

Humbja e vetëdijes tek një person për ndonjë arsye të tillë si frika, hipoglicemia ose mbytja e përkohshme, pritet të zgjasë 10 minuta dhe në asnjë rast 2 orë.

Në çdo rast, një person i ri i shëndetshëm nuk mund të humbte ndjenjat për 2 orë. Ai kishte dëmtime të vogla.

* Sipas raportit mjeko-ligjor, vdekja e Caroline ishte rezultat i mbytjes për shkak të bllokimit të rrugëve të  jashtme të frymëmarrjes.

Në çdo rast, gjetjet e autopsisë sugjerojnë se vdekja ishte shqetësuese dhe nuk ndodhi menjëherë./Opinion.al

Pas