Kronikë

Vrasja për pronën/Gjykata shpall fajtorë babë e bir, pranga në sallën e gjyqit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:05 - 16/05/22 |
Opi Nion

Gjykata e Apelit në Gjirokaster dha sot vendimin ndaj Et’hem dhe Dino Muho duke i shpallur fajtorë për vrasjen e Alket Muhos në 2018 në Memaliaj.

Seanca e sotme gjyqesore ka filluar me tensione pasi familjaret e dy te akuzuarve kanë kërkuar rrëzimin e akuzave per vrasje nga ana e prokurorit te çeshtjes.

Prokurori kishte apeluar vendimin e dates 26 tetor 2021 te dhënë nga shkalla e pare e gjyqesorit ne Gjirokaster.  Vendimi i dhënë nga gjykata e shkallës së parë nuk percaktonte armen e vrasjes se kryer nderkohe qe denonte me 20 vjet burg Et’hem Muhon dhe me 17 vjet burg Dino Muhon.

Por trupa gjykuese e Apelit Gjirokastër mbi bazen e ankimit te prokurorit të çështjes Julijan Çafka ndryshoi vendimin dhe vendosi per rritjen e dënimit ku Dino Muho u deklarua fajtor edhe per armembajtje pa leje ndërkohë që ne shkallen e pare arma nuk doli në vendim.

Ne bashkim të denimeve, per Dino Muhon, nga 17 vite burg qe ishte denuar nga Gjykata e Faktit, u vendos se tashme ai do te vuaje 19 vite burg. Ndersa i ati i tij Et’hem Muho nga 19 vjet te dhene nga Gjykata e Faktit  do të vuajë 22 vite burg.Ne vendimin e permbledhur nga Gjykata e Apelit te Gjirokastres thuhet se “u provua dhe u vertetua pertej çdo dyshimi te arsyeshem se Et’hem dhe Dino Muho jane autore te vrasjes me paramendim te Alket Muhos ne date 6 shtator te 2018 ne fshatin Rabije te Memaliajt”.

Gjate kesaj periudhe dy te denuarit qendronin ne arrest shtepie per shkak te shkeljes se afateve te ankimimit te vendimit per masen e arrestit. Alket Muho u vra më 6 shtator të 2018 në fshatin Rabije, Bashkia Memaliaj pas konflikteve për pronën.

Pas