Kronikë

Vrasja e Edmond Papës/ Arrest në burg në mungesë për Andrew BodeBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:33 - 06/01/23 |
Opi Nion

Gjykata Penale e Tiranës ka vendosur masën e sigurisë “arrest me burg” në mungesë për Andrew Boden nga Berati. 44-vjeçari është i shpallur në kërkim si një nga autorët e dyshuar të vrasjes së Edmond Papës në kryeqytet.

Prej këtij momenti, Bode shpallet edhe në kërkim ndërkombëtar.

Andrew Bode dyshohet se ndodhet jashtë Shqipërisë duke kaluar kufirin ilegalisht.

Për vrasjen e Papës, është arrestuar disa ditë më parë Albano Velo nga Përmeti.

Policia dhe Prokuroria dyshojnë se Andrew Bode dhe Albano Velo janë ekzekurorët e Edmond Papës, ndërsa urdhri është dhënë nga persona të tjerë.

Edmond Papa u ekzekutua më 16 dhjetor 2022, në rrugën “Fadil Bodinaku“ Tiranë.

Pas