Kronikë

Vrasja e Devi Kasmit, Gjykata lë të lirë Mario Meshinin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:31 - 16/05/19 |
Opi Nion

Mario Meshini, i cili u arrestua për vrasjen e 41-vjeçarit Devi Kasmi në janar të vitit 2018, është lënë i lirë nga Gjykata e Tiranës.

Për të riun, Gjykata vendosi sot që të lërë në fuqi masën e sigurisë “detyrim paraqitjeje”.

Policia e arrestoi Meshinin pasi dyshohej se ai ishte personi i cili kishte nxjerrë nga shtëpia Kasimin natën në të cilën iu bë atentati.

I riu, mbi të cilin rëndonte akuza moskallëzim krimi, u arrestua në shtëpinë e tij duke mos bërë rezistencë. Emri i tij u zbulua pas verifikimit të thirrjeve dhe mesazheve telefonike në telefonin e Kasmit.

Devi Kasmi u qëllua disa herë me pistoletë në kokë dhe trup, ndërsa policia dyshon se porositës i vrasjes së tij është Domart Konjari, i cili kërkohet nga autoritetet shqiptare, por edhe ato franceze.

Vrasja ka dyshime se ndodhi për prishje të pazareve të kokainës në Francë dhe Spanjë.

Devi Kasmi u qëllua disa herë me pistoletë në kokë dhe trup.  Ndërkohë, si ekzekutues është i pandehur shtetasi grek Eftimiu Eftimius, 49 vjeç, i cili nuk ka pranuar krimin/ Opinion.al E.Xh.

Pas