Kronikë

Vrasja e Billës/ Arrestohet një tjetër person, cili ishte roli i tij


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:28 - 30/06/20 |
el ida

Shkon në katër numri i personave të arrestuar për vrasjen e shtetasit Hekuran Billës, mbrëmjen e 11 qershorit.

Policia njofton se është vënë në pranga drejtuesi i mjetit që transportonte Viktor Markun, i dyshuar si autori kryesor i vrasjes së Billës.

Deri më tani, për ngjarjen në fjalë janë arrestuar edhe tre persona të tjerë, 26-vjeçarja Adjola Lakra, dhe Viktor Marku e Sebastian Mali, përkatësisht dajë e nip.

I dyshuar kryesor i ekzekutimit, është Viktor Marku, vëllai i Prel Markut, i cili është vrarë nga Billa në vitin 2006 në Angli. Për vrasjen e Markut dhe plagosjen e tre personave të tjerë, gjykata angleze e kishte dënuar Billën me burgim të përjetshëm.

Por në vitin 2013, ai u ekstradua drejt Shqipërisë ku nisi përballjen me drejtësinë e vendit tonë. Billa arriti të dalë nga burgu në vitin 2019, pasi fitoi disa ulje dënimi radhazi./Opinion.al

Pas