Kronikë

Vrasja e arkitektit, arrestohen 3 shqiptarë, vëllai i viktimës: E vranë për …


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:49 - 01/10/21 |
Opi Nion

Tre burra me origjinë shqiptare kanë rënë në prangat e karabinierëve të Torinos, pasi akuzohen për vrasjen e një arkitekti 50-vjeçar në Itali.

Lajmi është dhënë nga mediat italiane të cilat bëjnë me dije se ngjarja është regjistruar në qershor në shtëpinë e 50-vjeçarit në Piossasco.

Provat e mbledhura nga hetuesit duket se konfirmojnë se krimi ishte rezultat i një grabitjeje që përfundoi në një mënyrë tragjike. “Shpresoj që ata të kalben në burg,” tha vëllai i viktimës.

“Këta muaj kanë qenë të tmerrshëm” – “Unë me të vërtetë shpresoj se kjo histori ka ardhur në një pikë kthese. Shpresoj kështu për familjen e vëllait tim, për prindërit e mi, për të gjithë ne. Këta muaj kanë qenë të tmerrshëm, tha Enrico Mottura në një intervistë me La Stampa.

“Ata e vranë për katër objekte” – “Ata janë hajdutë, një bandë hajdutësh që shkuan rreth e qark të armatosur. Për një vjedhje ata vrasin një person, për të marrë katër objekte. Kjo është çmenduri”, vazhdoi vëllai i viktimës. “Vëllai im nuk është më në jetë dhe familja është shkatërruar nga gjithë kjo dhimbje. Të paktën ata njerëz nuk janë më të lirë për të bërë më shumë dëm. Tani ata janë mbyllur brenda në qeli dhe do të qëndrojnë atje, shpresoj. “/Opinion.al

Pas