Bota

Vrasësi i Hanau, videoja përpara masakrës: “Asgjësoni popujt e huaj”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:53 - 20/02/20 |
xhu lia

Sipas mediave të huaja hetuesit kanë gjetur një video dhe një shkrim të autorit 43-vjeçar të masakrës të Hanau, Tobias R. Ai kishte shkruar se disa popuj të cilët nuk mund të dëbohen nga Gjermania, duhet të asgjësohen.

Diçka e tillë është shkruar nga “Bild” duke ju referuar motivit që ka shtyrë Tobias R, një gjerman i ekstremit të djathtë, të hapë zjarr përpara dy lokaleve në qytetin gjerman.

Gjithashtu Bild ka raportuar se përveç trupit të Tobias u gjet edhe trupi i nënës së vrasësit. Sipas tabloidit, përveç gjermanit nuk ka përgjegjës të tjerë për ngjarjen.

Të paktën 11 persona mbetën të vdekur dhe të tjerë të plagosur rëndë pas dy përplasjeve me armë në qytetin gjerman të Hanau.Nëntë persona vdiqën nga të shtënat në dy bare rreth orës 10:00 të së mërkurës në mbrëmje.

Në të dy lokalet u raportuan se personat ishin kryesisht kurdë. Incidenti i parë ishte në bar shisha e Midnight në qendrën e qytetit të Hanau, rreth 25 km (15 milje) në lindje të Frankfurtit. Dëshmitarët raportuan se dëgjuan rreth një duzinë të shtënash me armë dhe të paktën tre njerëz u vranë./Opinion.al/

Pas