Kronikë

Vranë grekun me sëpatë, del audio e vëllezërve shqiptarë: Do t’ju hedhë një granatë…



Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:07 - 26/10/22 |
Opi Nion

Janë zbardhur të tjera detaje lidhur me ngjarjen e rëndë të ndodhur në Halkidiki të Greqisë, ku dy vëllezër shqiptarë vranë një 53-vjeçar grek në sy të vajzës së tij 18-vjeçe.

Një audio nga biseda mes vëllezërve është publikuar në media, e cila është regjistruar nga një person që ka qenë duke kaluar pranë vendit ku ndodhi vrasja.

Në audio dëgjohen anëtarët e familjes, ku njëri kërcënon se do të hedhë një granatë dhe do t’i hedhë në erë.

Fjalët e dhëna në audion e publikuar nga mediat greke:

-Thuaji t’i mbledhë gjërat dhe të iki, ose unë shkoj t’i hedh një granatë.

-Karabinë. Sillni karabinën

(…)

-Çfarë po ndodh?

– Ik, ik.

-Le të shkojmë -Le të shkojmë

… Le të shkojmë … Le të shkojmë

– Tani largohu edhe ti… largohu… – Unë

do (…) tani… –

Ik…

Si ndodhi vrasja

Në të njëjtën kohë, provat në lidhje me vrasjen që tronditi Halkidikin janë tronditëse. Sipas informacioneve dhe asaj që raportojnë  dëshmitarët okularë , gjithçka ka ndodhur rreth orës 23:00 të së enjtes, kur dy vëllezërit, një 27-vjeçar dhe një 47-vjeçar , shtetas shqiptarë, kanë mbërritur në shtëpinë ku viktima. jetonte me familjen e tij.

Më pas për një arsye ende të panjohur ka shpërthyer një sherr i egër me viktimën 53-vjeçare dhe dy fëmijët e tij, ndërsa gjithçka dyshohet se ka ndodhur në rrugicën e vogël jashtë shtëpisë së familjes.

27 – vjeçari shqiptar i cili kishte një lidhje romantike me vajzën e viktimës , duke përdorur një thikë plagosi  djalin 24-vjeçar dhe njëkohësisht shtyu partneren e tij 18-vjeçare.

Më pas, vëllai 47-vjeçar i 27-vjeçarit e ka goditur viktimën me shpinën e sëpatës në gjoks dhe kokë, por sipas dëshmitarëve okularë, 53-vjeçari ka vdekur jashtë një karburanti të vjetër, që ndodhet 300 metra larg skenës së episodit.

Pas