Bota

Votimi në OKB, Rusia vë veton dhe Kina abstenon për rezolutën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:22 - 26/02/22 |
Opi Nion

Rusia vuri veton ndaj projekt-rezolutës që bën thirrje për tërheqjen e trupave nga Ukraina në mbledhjen e OKB-së. 11 vota pro dhe tre abstenime, përfshirë atë të Kinës, e cila aktivizoi planin e evakuimit për bashkatdhetarët e saj dhe kërkoi dialogun midis Moskës dhe Kievit. Emiratet e Bashkuara Arabe dhe India gjithashtu abstenuan nga votimi për tekstin e hartuar nga SHBA. 11 anëtarët e mbetur të këshillit votuan pro. Projekt-rezoluta tani pritet të merret nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së prej 193 anëtarësh.

Dhe ndërsa hipoteza e një përjashtimi të Rusisë nga sistemi Sëift po shfaqet, Standard &Poor’s ul vlerësimet e të dy pretendentëve. Mbi 100,000 ukrainas që ikin nga lufta, mijëra emigrantë në Poloni, Hungari, Sllovaki, Moldavi dhe Rumani. Dhjetra shpërthime, sulme ajrore dhe të shtëna me mitraloz gjithashtu mbollën panik mbrëmë në kryeqytetin ukrainas dhe në vende të tjera, ndërsa Interfax raportoi sulme ukrainase në Donbass me viktima civile, të raportuara gjithashtu nga i dërguari rus në OKB, i cili akuzoi Kievin për përdorimin e banorëve si mburoja njerëzore.

Në fakt, forcat e Moskës janë shfaqur nën zjarr orët e fundit, pavarësisht pozicioneve të fituara ditët e mëparshme dhe rrethimit të bastioneve të rëndësishme, dërgimit të një ekipi special çeçen dhe ndërhyrjes së diversantëve me uniformë ukrainase. “Ne po ndalojmë turmën”, njofton në agim Sekretari i Këshillit të Sigurimit të Ukrainës, Oleksiy Danilov, duke siguruar se situata në Kiev është “nën kontrollin e forcave të armatosura ukrainase”. Presidenti Zelensky, i cili njoftoi sulmet ruse mbrëmë, duke deklaruar se “fati i Ukrainës do të vendoset” brenda natës, u shfaq personalisht duke udhëhequr rezistencën në televizionin shtetëror.

Dhe ai refuzoi një ofertë ndihme nga Shtetet e Bashkuara për t’u larguar nga qyteti, ku është gjuajtur nga diversantët rusë, duke thënë: “Beteja është këtu, unë nuk dua një udhëtim” dhe duke kërkuar “municion”. Gjatë natës, presidenti ukrainas njoftoi gjithashtu se kishte folur në telefon me homologun e tij francez Emmanuel Macron, i cili do të kishte siguruar mbështetjen e tij për sanksione më të ashpra kundër Rusisë dhe Putinit, duke përfshirë përjashtimin nga sistemi Swift./Opinion.al

Pas