Aktualitet

Voskopojë/Komandanti i FA: Operacioni vijon nesër në të zbardhur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:38 - 08/08/21 |
Opi Nion

Këtë të dielë një vatër zjarri u aktivizua në masivin me Pisha në Voskopojë. Sikurse raportoi më herët ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, flakët kanë depërtuar deri në thellësi të pyllit.

Forca të shumta zjarrfikëse dhe efektivë të FA ndodhen në zonë për të monitoruar situatën, ndërsa Idriz Kuça, komandant i batalionit, njoftoi se operacioni do të nisë nesër në të zbardhur, ku do të marrin pjesë 100 forca të FA dhe Bashkisë së Korçës.

“Do të ndërhyjmë në të dy krahët. Zjarrfikësja nuk kalon, për shkak të terrenit të vështirë. Bashkia, e përballon nesër dhe e izolon, sepse zjarret janë të rrethuara. Ndërhyrja nga ajri do të ishte efektive, por do të duhet ta shohim nesër në mëngjes shkallën e plotë të zjarreve. Të gjitha forcat, qoftë ato të FA dhe të bashkisë, nën drejtimin tonë do të kalojmë në krahun e poshtëm dhe do të krehim zonën e do të izolojmë e rrethojmë flakët. Është e realizueshme besoj,”- tha Kuça.

Pas