Bota

Von der Leyen do të marrë 1000 Euro në ditë



Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:27 - 05/01/23 |
Opi Nion

50.000 punonjës  në BE po përgatiten të marrin një rritje të dytë të pagës.

Gazeta gjermane “Bild”  thekson se të ardhurat e tyre do të rriten me 7%  dhe ndalet veçanërisht edhe tek paga e presidentes së  Komisioni Evropian.

“Ursula von der Leyen do të paguhet 1000 Euro në ditë ”, shkruan gazeta në titull.

Edhe pse zyrtarët e BE-së tashmë kanë  një pagë të mirë është bërë një  rishikim të pagave të tyre për shkak të rritjes së kostos së jetesës.

Në bazë të rritjes së re, Ursula von der Leyen do të fitojë 1000 Euro në ditë dhe së bashku me kompensimin për udhëtime jashtë vendit, paga e saj mujore do të arrijë në 36,000 Euro.

Rritje pagash do të ketë edhe për punonjësit që paguhen më pak saktësisht me 214 Euro.

Pas