Kryesore

Viti i ri shkollor,24 mijë nxënës sot nisin rrugëtimin e parë drejtë dijes


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:12 - 16/09/19 |
Opi Nion

Ditën e sotme në Shqipëri ka nisur viti i ri shkollor 2019-2020. Këtë vit shkollor në bankat e shkollës do të ulen mbi 400 mijë nxënës, ndërsa 24 mijë prej tyre e kanë ditën e parë të tyre që nisi rrugëtimin e dijes.

Rreth 272 mijë nxënës janë në sistemin 9-vjeçar dhe rreth 90 mijë nxënës në gjimnaz. Ndërkohë, policia rrugore ka hartuar një plan masash me detyra specifike, në lidhje me menaxhimin e trafikut dhe rritjen e sigurisë së qarkullimit pranë shkollave.

Po ashtu, autoritetet kanë paralajmëruar prindërit që shoqërojnë fëmijët në shkolla me mjetet e tyre që të zbatojnë  rregullat e qarkullimit./ Opinion.al E.Xh.

Pas