-Shëndeti

Vitamina D parandalon virusin? Mjekët britanikë i japin përgjigje dilemës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:44 - 29/06/20 |
Al Do

Nuk ekziston asnjë provë për të mbështetur pretendimin se vitamina D parandalon Covid-19, sipas ekspertëve të shëndetit publik në Mbretërinë e Bashkuar.

Një rishikim i shpejtë i provave për pretendimet se e ashtuquajtura vitamina e diellit mund të zvogëlojë rrezikun e koronavirusit u nis në mes të shqetësimeve për numrin disproporcional të njerëzve me ngjyrë, aziatikë dhe pakicat që preken dhe vdesin nga sëmundja. Nivele më të larta të melaninës në lëkurë çojnë në më pak thithje të vitaminës D nga rrezet e diellit.

Sidoqoftë, të hënën, Instituti Kombëtar për Mirëqenien e Shëndetit dhe Kujdesit (Nice) në Mbretërinë e Bashkuar tha që, pasi kishte ekzaminuar pesë studime, nuk kishte gjetur prova për të mbështetur ndonjë përfitim nga vitamina D në lidhje me Covid-19.

Në të njëjtën kohë, Komiteti Këshillëdhënës Shkencor për Ushqyerjen (SACN) arriti në përfundime të ngjashme, duke deklaruar se provat nuk mbështesin marrjen e vitaminës D për të parandaluar infeksionet akute respiratore.

Sidoqoftë, si Nice, ashtu dhe SACN këshilluan që njerëzit të vazhdojnë të ndjekin udhëzimet zyrtare, duke këshilluar njerëzit që të marrin 10 mikrogramë vitaminë D në ditë për të ruajtur shëndetin e kockave dhe muskujve./ Opinion.al

Pas