Bota

Virologu gjerman: Virusi në qarkullim është mutacion i ardhur nga Italia


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:23 - 28/11/20 |
Opi Nion

Koronavirusi që po qarkullon tashmë në botë nuk është ai i qytetit kinez Wuhan, por një mutacion i ardhur nga Italia e veriut. Kështu ka deklaruar të enjten gjatë një interviste për ZDF, një nga virologët kryesorë të Gjermanisë Alexander Kekule.

Ky variant i virusit është një mutacion gjentik i tij i quajtur tipi “G” dhe sipas virologut është më infektues se sa varianti që u zbulua në Kinë.

Më shumë se 99% e rasteve të Covid janë të lidhura gjenetikisht me variantin italiane madje edhe rastet aktuale në Kinë janë riimportuar nga Europa dhe pjesa tjetër e botës, thotë agjencia gjermane e lajmeve “Weser Courier”, duke cituar profesorin virolog. Ai vuri në dukje se fillesat e një pandemie u shënuan në Italinë e veriut./Opinion.al

 

Pas